Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Este legal de a se acorda concedii medicale ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Este legal de a se acorda concedii medicale persoanelor fizice ...

Este legal de a se acorda concedii medicale persoanelor fizice nesalariate CASS. În fapt: de cîțiva ani pentru a beneficia de îngrijiri medicale am contribuit și contribui prin declarația 212 Anul acesta la data de 11.10.2022 am fost operat de hernie de disccu recomandarea să nu fac efort o perioadă lungă de timp. M-am adresat CASS Gorj pentru a mi se clarifica situația în sensul de a primi o indemnizație socială de sănătate în această perioadă. Mi-au comunicat că trebuie să fac un contract de asigurat pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate pentru a beneficia de astfel de plăți. Am făcut acest contract cu începere 01,11,2022 și am plătit cotizația respectivă pe două luni în baza contractului nr. 19498/25.10.2022. Mi sa eliberat adeverință în acest sens. Azi,la controlul programat de medicul curant neurochirurg îi prezenatai adeverința de asigurat pentru concedii medicale și mi se comunică că nu poate să-mi dea C.M fiindcă nu sunt salariat. Aunci de ce m-au pus să fac acest contract de asigurat pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate dacă niciun doctor nu-mi acordă acest drept. Pe de altă parte din cîte am înțeles unui salariat în afară de contribuția la CASS nu i se reține și contribuția pentru C.M. Vă rog conform legii ce e de făcut în acest caz.
Bună ziua,

Nu e corect motivul spus de medic, însă dvs. oricum beneficiați de indmenizație doar din luna mai 2023 - adică după șase luni de la încheierea contractului:

Articolul 7
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d^1) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
[ link extern ]

Nu v-au spus cei de la CASS Gorj asta?
Nu,dar vă mulțumesc de răspuns.