Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se da următoarea speța, Persoana vătămată ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Se da următoarea speța, Persoana vătămată dorește sa depună ...

Se da următoarea speța,
Persoana vătămată dorește sa depună înscrisuri la dosarul penal și având in vedere disp art 170 cpp privind predarea unor documente care reglementează faptul ca persoana care le pune la dispoziție Răspunde pentru siguranța acelor date, ce face organul de urm penală care trebuie sa primească acele documente pe care vrea sa le depună pers vătămată? Întocmește o Ord pentru respectivele documente?
Buna ziua,
ce interes prezinta pt. partea vatamata prevederile art.170 cpp ????

Din ceea ce ati postat dvs. , in opinia mea nu sunt incidente prevederile art.170 cpp.

Daca partea vatamata doreste sa depuna inscrisuri la dosarul penal, este libera sa o faca. Le depune, insotite de o adresa de comunicare in care enumera inscrisurile depuse. Le depune prin grefa, iar pe exemplarul care ii ramane primeste stampila si semnatura reprezentand dovada depunerii inscrisurilor.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
ce interes prezinta pt. partea vatamata prevederile art.170 cpp ????

Din ceea ce ati postat dvs. , in opinia mea nu sunt incidente prevederile art.170 cpp.

Daca partea vatamata doreste sa depuna inscrisuri la dosarul penal, este libera sa o faca. Le depune, insotite de o adresa de comunicare in care enumera inscrisurile depuse. Le depune prin grefa, iar pe exemplarul care ii ramane primeste stampila si semnatura reprezentand dovada depunerii inscrisurilor.

Pai persoana vătămată dacă are înscrisuri care pot constitui mijloace de proba in cauza respectiva sa facă cerere de administrare probe, iar cererea fiind admisă se emite ordonanta in temeiul art 170, greșesc?

Catalin2o14 a scris:

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
ce interes prezinta pt. partea vatamata prevederile art.170 cpp ????

Din ceea ce ati postat dvs. , in opinia mea nu sunt incidente prevederile art.170 cpp.

Daca partea vatamata doreste sa depuna inscrisuri la dosarul penal, este libera sa o faca. Le depune, insotite de o adresa de comunicare in care enumera inscrisurile depuse. Le depune prin grefa, iar pe exemplarul care ii ramane primeste stampila si semnatura reprezentand dovada depunerii inscrisurilor.

Pai persoana vătămată dacă are înscrisuri care pot constitui mijloace de proba in cauza respectiva sa facă cerere de administrare probe, iar cererea fiind admisă se emite ordonanta in temeiul art 170, greșesc?

Persoana vătămată are interes sa își susțină afirmațiile astfel ca poate depune și înscrisuri care nu sunt tocmai “integrale”.

Dar ce facem cu făptuitorul care are calitatea de martor și dorește sa depună documente? Le luam de bune? pentru ce mai exista prevederile art 100 privind administrarea probelor?
Depuneți copii xerox și vedeți ce face organul de urmarire penala.
Daca vrea originale o sa le predați.
Nu depuneți aiurea originale.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat