Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de colaborare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de colaborare

Este posibil un contract de colaborare care in loc de o suma pentru plata drepturilor de colaborare sa fie pe baza de procente.

Contract colaborare prestari serviciu: plata se va face un procent din suma incasata de beneficiar. Ex: 10% din 100 lei incasati.
Din ce inteleg eu este vorba de un contract de agentie. (art 2072 Cod Civil):

Art. 2.072.
(1) Prin contractul de agenţie comitentul îl împuterniceşte în mod statornic pe agent fie să negocieze, fie atât să negocieze, cât şi să încheie contracte, în numele şi pe seama comitentului, în schimbul unei remuneraţii, în una sau în mai multe regiuni determinate.
(2) Agentul este un intermediar independent care acţionează cu titlu profesional. El nu poate fi în acelaşi timp prepusul comitentului.

Art. 2.082.
(1) Agentul are dreptul la o remuneraţie pentru toate contractele încheiate ca efect al intervenţiei sale.

(2) Remuneraţia poate fi exprimată în cuantum fix sau variabil, prin raportare la numărul contractelor sau actelor de comerţ, ori la valoarea acestora, când se numeşte comision.