Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cerere cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cerere cesiune parti sociale

Am depus la ONRC cerere pentru cesionare parti sociale; dosarul cuprinde:
- cerere mentiuni
- proces verbal AGA
- act constitutiv actualizat
- declaratie beneficiar real

insa dosarul a fost amanat cu urmatorul mesaj "- se va depune actul modificator cu titulatura corecta: hotararea adunarii generale a asociatilor, conf. art. 131 din OMJ 2594/C/2008"

ce inseamna asta? doar ca trebuie sa modific titlul documentului din "proces verbal al Adunarii Generale a Asociatiilor" in "Hotararea Adunarii Generale a Acosiatilor"?
george-neagu, moderator
Inseamna ca hotararea trebuie sa respecte conditiile art. 131 din OMJ 2594/C/2008, redat mai jos:

Art. 131
(1)La cererea pentru înregistrarea menţiunilor privind transmiterea convenţională a părţilor de interes/părţilor sociale la societăţile în nume colectiv, în comandită simplă şi cu răspundere limitată, se ataşează:
a)hotărârea adunării generale de aprobare a transmiterii părţilor de interes/părţilor sociale, în original;
b)contractul prin care se transmit părţile de interes/părţile sociale, încheiat în forma prevăzută de lege, în original, dacă clauzele cu privire la drepturile şi obligaţiile părţilor nu au fost prevăzute în înscrisul menţionat la lit. a) şi acesta nu a fost semnat de cedenţi şi cesionari;
c)dovada achitării impozitului pe câştigul din transferul părţilor sociale, dacă este cazul;
d)copii certificate de parte de pe actele de identitate ale persoanelor fizice şi, după caz, de pe certificatele de înregistrare ale persoanelor juridice care dobândesc calitatea de asociaţi;
e)declaraţia pe propria răspundere privind îndeplinirea condiţiilor legale pentru a deţine calitatea de asociat şi informaţiile din cazierul fiscal, în cazul transmiterii părţilor de interes/părţilor sociale către o persoană din afara persoanei juridice, în original;
f)dovezile privind plata taxelor legale şi timbrul judiciar, în original.
(2)Pentru înregistrarea menţiunilor privind transmiterea părţilor de interes/părţilor sociale la societăţile în nume colectiv, în comandită simplă sau cu răspundere limitată ori la un grup de interes economic/grup european de interes economic cu sediul în România, ca efect al unei hotărâri judecătoreşti irevocabile prin care s-a încuviinţat retragerea ori prin care s-a dispus excluderea unui asociat/unor asociaţi/unui membru/unor membri, solicitantul va ataşa această hotărâre la cererea de înregistrare.
(3)Pentru înregistrarea menţiunilor privind transmiterea convenţională a părţilor de interes la un grup de interes economic sau la un grup european de interes economic cu sediul în România, solicitantul va ataşa la cererea de înregistrare înscrisurile prevăzute la alin. (1) lit. a), b), f) şi, după caz, lit. d) şi e).
(4)În cazul transmiterii prin donaţie a părţilor de interes/părţilor sociale, actul de transmitere va fi prezentat în forma cerută de lege pentru contractul de donaţie.

multumesc, am citit si eu continutul insa in afara de titlul documentului (proces verbal AGA in loc de Hotarare AGA) celelalte conditii sunt respectae, adica:

a)hotărârea adunării generale de aprobare a transmiterii părţilor de interes/părţilor sociale, în original;

l-am atasat (doar ca e cu titlul de Proces Verbal...)

b)contractul prin care se transmit părţile de interes/părţile sociale, încheiat în forma prevăzută de lege, în original, dacă clauzele cu privire la drepturile şi obligaţiile părţilor nu au fost prevăzute în înscrisul menţionat la lit. a) şi acesta nu a fost semnat de cedenţi şi cesionari;

doc de la pct-ul 1 specifica clauzele (nr. parti cesionate la pretul nominal) si e semnat de cedenti si cesionari, deci nu e nevoie

c)dovada achitării impozitului pe câştigul din transferul părţilor sociale, dacă este cazul;

nu e cazul deoarece cesiunea se face la valoarea nominala

d)copii certificate de parte de pe actele de identitate ale persoanelor fizice şi, după caz, de pe certificatele de înregistrare ale persoanelor juridice care dobândesc calitatea de asociaţi;

nu sunt persoane noi care dobandesc calitatea de asociat (se transfera catre celalalt asociat deja existent)

e)declaraţia pe propria răspundere privind îndeplinirea condiţiilor legale pentru a deţine calitatea de asociat şi informaţiile din cazierul fiscal, în cazul transmiterii părţilor de interes/părţilor sociale către o persoană din afara persoanei juridice, în original;

nu e cazul

f)dovezile privind plata taxelor legale şi timbrul judiciar, în original.

plata taxelor am facut-o la casierie unde mi-a calculat in functie de nr-ul de cuvinte din AGA..

deci nu imi e clar care e problema..
Hotararile se adopta prin hotărâre AGA, deci posibil sa fie vorba de denumire. Cereți audiență și vedeți exact care e problema.