Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca

lucrez la o firma de aproape 4 ani cu carte de munca.firma e din iasi dar punctele de lucru sunt in galati. asunt insarcinata in luna a8a si am aflat ca patronul e dat in judecata de stat ca nu a platit cartile de munca de cam 2 ani. acest lucru ma afecteaza si pe mine in ceea ce priveste plata concediului cat voi sta acasa cu copilul??? am auzit ca daca nu e platita la zi cartea de munca nu voi putea beneficia de acesti banuti pt cresterea copilului. daca este asa ce se poate face.ma puteti ajuta cu un raspuns sigur? va multumesc
Nu cred ca e vorba de plata carnetelor de munvca ci de plata comisionului ITM.

Este problema dintre cele doua persoane juridice,ceea ce nu are legatura cu dvs. pt ca nu este prevazuta o conditionare a indemnizatieie CIC in ceea ce priveste achitarea obligatiilor angajatorului.
adica voi beneficia de acesti banuti chiar daca nu e platita la zi cartea de munca?
Ce intelegeti d.voastra prin " plata la zi a cartii de munca"?
Carnetul de munca se achita la cumparare,in discutie este comisionul ITM.
ok plata comisionului.. in concluzie voi putea baneficia de banutii pt ingrirea copilului?