Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna, Programul actual de munca se vrea a fi modificat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna, Programul actual de munca se vrea a fi modificat in urma ...

Buna,

Programul actual de munca se vrea a fi modificat in urma prezentarii unui act aditional care cuprinde modificarea de mai jos:

,,Programul de lucru va fi distribuit inegal cu
respectarea duratei normale a timpului de
lucru saptamanal in cadrul normei mentionate
mai sus, fiind repartizat pe ture, ce vor
cuprinde inclusiv ore de noapte, in
conformitate cu programul stabilit de
Angajator si comunicat Salariatului.”

Exista vreo prevedere legala care sa limiteze numarul orelor lucrate in regim de noapte?
Exprimarea "Repartizarea timpului de lucru in mod inegal" acopera practic orice fel de schimb atata timp cate se respecta durata orelor lucrate si a repausului saptamanal?

Ce se poate intampla in cazul in care un salariat nu doreste sa semneze acest document?

Ce demersuri sunt necesare din partea angajatorului, in conditiile in care toti salariatii isi desfasoara activitatea momentan in ture de zi, de luni pana vineri?
Munca prestata intre orele 22,00-6,00 este considerata munca de noapte.