Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara as dori sa stiu cat ar trebui sa primesc in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara as dori sa stiu cat ar trebui sa primesc in mana daca ...

Buna seara as dori sa stiu cat ar trebui sa primesc in mana daca am minimul pe economie.. eu stiam de 1524 le lei dar primesc mai putin ... la fel si cu bonurile de masa... se impoziteaza de catre noi angajatii... sau trebuie angajatorul sa plateasca impozit pe ele?
Bună ziua,

Tichetele de masă se impozitează cu 10%, iar valoarea impozitului se scade din salariu - deci angajatul o plătește. Nu ați spus cât primiți, nici câte tichete și în ce valoare. Poate diferența o reprezintă impozitul datorat de dvs.
Iau tichete in valoare de 20 lei tichetul...luna aceasta am luat 420 lei din 22 de zile lucrate si salariu 1470 lei!
Impozitul pentru contravaloarea tichetelor de masa este datorat de dvs. , nu de angajator . Intradevar , netul dvs. ar fi fost 1524 lei , daca nu ati fi beneficiat de aceste tichete . Pentru 22 de zile lucratoare ati beneficiat de 22 de tichete , in valoare de 440 lei , iar impozitul este de 44 lei . Deci , ar fi trebuit sa aveti un net de 1480 lei .