Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se pot impozita bonurile de masa din minimul pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se pot impozita bonurile de masa din minimul pe economie?

Se pot impozita bonurile de masa din minimu' pe economie? Salariu minim la ora actuala este de 2079. Eu la locul de munca primesc 2040, si bonuri in valoare de 550 de lei. Eu stiam ca ce atinge pragul de minim pe economie nu se mai percep impozite. Adica as primi 2079 indiferent de cate bonuri as incasa.
Bonurile de msa se impoziteaza ... Pentru angajat, se aplică însă impozit pe venit (10%), iar pentru angajator tichetele reprezintă cheltuieli deductibile.

Model de calcul salarial cu tichete de masa
[ link extern ] /