Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal concediu fara plata

buna ziua, cum se inregistreaza in revisal concediu fara plata, nici nu stiu daca se inregistreaza si daca se inregistreaza unde trebuie sa se scrie de ex. o pres. o cerut concediu fara plata den data de 18.01.2010- 22.01.2010 am facut decizie la itm dar nu stiu cum se inregistreaza in revisal, multumesc
Da, asa trebuie procedat ...
Inca o intrebare referitoare la operarea concediilor fara plata in Revisal: de la cate zile de cfs se introduc aceste concedii? ITM Hunedoara a stabilit ca de la 3 zile de cfs in sus, in timp ce ITM Timis considera drept necesara intocmirea deciziei de suspendare pe motiv de cfs de la 30 zile in sus, desi nu am primit nicio explicatie in scris in acest sens. In lege nu e specificata nicio perioada anume... Cunoasteti niste informatii mai oficiale in legatura cu acest aspect? Multumesc!
Loredana_84 a scris:

Inca o intrebare referitoare la operarea concediilor fara plata in Revisal: de la cate zile de cfs se introduc aceste concedii? ITM Hunedoara a stabilit ca de la 3 zile de cfs in sus, in timp ce ITM Timis considera drept necesara intocmirea deciziei de suspendare pe motiv de cfs de la 30 zile in sus, desi nu am primit nicio explicatie in scris in acest sens. In lege nu e specificata nicio perioada anume... Cunoasteti niste informatii mai oficiale in legatura cu acest aspect? Multumesc!

Nu exista nicio informatie oficiala in acest sens ... ceea ce au stabilit cel doua ITM-uri este in afara prevederilor legale ...

HG nr.500/2011 nu face nicio precizare expresa in acest sens... asadar, ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus. :)
Buna ziua Freeelis,

Mai am o nedumerire legat de acelasi subiect: voi avea cu siguranta urmatoarea situatie- in fiecare an exista -concediu fara plata in luna decembrie 2011(acordat dupa ce angajatul si-a terminat zilele de concediu de odihna) - in Decembrie 30 se termina zilele de concediu fara plata-deci si sfarsitul suspendarii CIM- cum "operez" in Revisal avand in vedere ca in in perioada 27-30 Decembrie firma este inchisa (personalul isi ia ori zilele de concediu de odihna ramase ori concediu fara plata)?
Multumesc frumos anticipat de raspuns!
Puteti opera inainte sau dupa data inceperii suspendarii in Revisal aceste perioade ... important este sa nu se depaseasca termenul limita pentru transmiterea revisalului in cazul suspendarii ..

Termenul este de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii ...