Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen reabilitare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

termen reabilitare

Buna seara!

In 18.11.2013, sotul meu a fost condamnat la 7 ani inchisoare cu executare. A iesit pentru buna purtare in noiembrie 2017. Legal cand putem face reabilitarea?

Multumesc mult!!
denisa_21, utilizator
Buna ziua

Codul penal:

Articolul 166
Reabilitarea judecătorească
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanță, după împlinirea următoarelor termene:
a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depășește 5 ani;
b) 5 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depășește 10 ani;

Art 167 Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.

Deci, 2025