Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensie anticipata

Buna ziua. In cazul pensiei anticipate fara penalizare conform art. 65 alin 5 din legea 263/2010 actualizata este posibila realizarea de venituri de catre persoana in cauza si care este suma maxima neta admisa fara a fi suspendata pensia. Mentionez ca sunt presedinte al unui CAR si primesc o indemnizatie lunara de 470 lei net. Pot beneficia de aceasta indemnizatie in conditiile descrise nefiind vorba de un CIM ci de o hotarare a AG a membrilor.
Puteti cumula pensia anticipa numai cu venituri realizate din activităţi independente şi din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.