avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copiii vitregi intra la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copiii vitregi intra la mostenire?

Buna ziua.
Am dori sa facem mostenirea dupa unchiul meu ( fratele mamei ) care a decedat, a fost casatorit, nu a avut urmasi. Doamna cu care a fist casatorit care a decedat intre timp si dansa avea doi copii dintr o casatorie anterioara. Mostenirea am dori sa o facem dupa pamantul dobandit de unchiul meu de la parinti. Cei doi copii din prima casatorie a doamnei au si ei drept la acesta mostenire? Unchiul meu a dobandit panamtul cu titlu de prorietate in 2002 si a decedat in 2004. multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 08:50, 18 Noiembrie 2022
Direct, nu.
Indirect, prin retransmitere, da.
Pe unchi îl mostenesc: soția și dvs, nepoții.
Iar cota soției ca fi moștenită mai departe de copilul acesteia.
Imi cer scuze dar nu inteleg. Mai traiesc doua surori ale unchiului printre care si mama mea iar pamantul este dobandit de la bunicii mei.

raluk0207 a scris:

Direct, nu.
Indirect, prin retransmitere, da.
Pe unchi îl mostenesc: soția și dvs, nepoții.
Iar cota soției ca fi moștenită mai departe de copilul acesteia.

Atunci dvs nu mosteniti .
Mostenirea bunicilor se imparte in 3 după nr copiiilor acestora. Banuiesc ca bunicii au murit înaintea unchiului.
Apoi,partea unchiului 1/3, se va imparti pe jumatate intre sotie si cumnate ( surorile unchiului), partea sotiei o culeg copiii acesteia.
Adr1978 a scris:

Imi cer scuze dar nu inteleg. Mai traiesc doua surori ale unchiului printre care si mama mea iar pamantul este dobandit de la bunicii mei.

raluk0207 a scris:

Direct, nu.
Indirect, prin retransmitere, da.
Pe unchi îl mostenesc: soția și dvs, nepoții.
Iar cota soției ca fi moștenită mai departe de copilul acesteia.





Ce anume nu înțelegeți?
Unchiul are o cota de 1/3, moștenită de la bunici.
Aceasta cota se va împărți în mod egal între:
- soția supraviețuitoare a unchiului ( care va dobândi astfel 1/6)
- surorile unchiului (care vor dobândi împreună 1/6).

Cota soției unchiului (1/6) va face obiectul unei succesiuni distincte și va fi moștenită mai departe de copiii soției.

Și exact asta v-am spus: ca acei copii nu îl moștenesc direct pe unchi.
Dar, data fiind ordinea deceselor (unchiul și apoi mătușa), prin retransmitere vor dobândi și copiii o cotă.

PS: Trebuia sa fi menționat de la început ca unchiul are 2 surori in viata V-ati exprimat "am dori sa facem". Care "am"? Care noi? Dvs nu moșteniți nimic de la unchi.
Ultima modificare: Vineri, 18 Noiembrie 2022
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se va face moștenirea? bună seara! vă prezint următoarea ... Ihategreen42 Ihategreen42 Cum se va face moștenirea? Bună seara! Vă prezint următoarea situație privind o mostenire. Bunicii mei sunt morți amândoi. Din bunicii mei au rezultat ... (vezi toată discuția)
Bună. suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit ... Feisan Feisan Bună. Suntem doua surori gemene și tatăl nostru sa căsătorit în urmă cu o altă femeie de 17 ani mama noastră e decedata de 19 ani. Dacă tatăl ... (vezi toată discuția)
Suuccesiune cu peripetii zita74 zita74 Este un caz mai special: bunica mea D-zeu s-o ierte a avut doi fii. Unchiul meu a murit inaintea mamei sale ( nu a avut copii), tatal meu a murit dupa bunica ( ... (vezi toată discuția)