avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face partajarea unei proprietati daca exista ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face partajarea unei proprietati daca exista doar 2 succesori ...

Cum se face partajarea unei proprietati daca exista doar 2 succesori - fiul decedatului si 1 nepot. Se imparte in mod egal sau fiul primeste mai mult? Alte rude nu sunt. Intreb deoarece tatal meu zicea ca eu, nepotul, voi primi 1/3 iar el, fiul decedatului 2/3. Testament nu este
Ultima modificare: Duminică, 20 Noiembrie 2022
Alexandratuffin, utilizator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 06:10, 21 Noiembrie 2022
Masa succesorala se împarte în mod egal, în cote-parti de 1/2 fiecare.
Împărțirea efectiva a bunurilor fie se face amiabil intre moștenitori, dupa cum s-au inteles, printr-un partaj voluntar, la notar.
Fie, la judecătorie și stabilește instanța.
Cine sunteți dvs., mai exact?
Tatăl dvs. este în viață? (presupun că da, de vreme ce ... grăia că...).

Dacă tatăl dvs. (fiul decedatului) este în viață, atunci EL este moștenitorul tatălui lui. (nu dvs.)

Sunt moștenitori: copiii în viață ai defunctului și nepoții de fiu/fiică predecedați.
Dvs. cine sunteți?

Dacă sunteți nepot de fiu predecedat, atunci moșteniți partea care s-ar fi cuvenit tatălui dvs. dacă ar mai fi trăit.
Dacă sunteți nepot de fiu în viață, atunci nu moșteniți nimic (moștenitor este tatăl dvs. în viață).
Ultima modificare: Luni, 21 Noiembrie 2022
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiuni law_and_order law_and_order Buna ziua! sunt studenta la drept in anul 4 si invat pentru o restanta la drept civil - succesiuni. din pacate nu am putut sa ajung la cursuri si la seminarii, ... (vezi toată discuția)
Succesiune parinti decedati steef steef cum se face succesiunea in situatia in care ambii parinti sint decedati? au doi copii,unul in viata celalalt decedat (are 3 copii in viata) ce cota parte ... (vezi toată discuția)
Cum se imparte mostenirea intre nepotii colaterali privilegiati ... Mariuscozma Mariuscozma Cum se imparte mostenirea intre nepotii colaterali privilegiati ? Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum se face impartirea averii unei persoane ( ... (vezi toată discuția)