Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face partajarea unei proprietati daca exista ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face partajarea unei proprietati daca exista doar 2 succesori ...

Cum se face partajarea unei proprietati daca exista doar 2 succesori - fiul decedatului si 1 nepot. Se imparte in mod egal sau fiul primeste mai mult? Alte rude nu sunt. Intreb deoarece tatal meu zicea ca eu, nepotul, voi primi 1/3 iar el, fiul decedatului 2/3. Testament nu este
Alexandratuffin, utilizator
Masa succesorala se împarte în mod egal, în cote-parti de 1/2 fiecare.
Împărțirea efectiva a bunurilor fie se face amiabil intre moștenitori, dupa cum s-au inteles, printr-un partaj voluntar, la notar.
Fie, la judecătorie și stabilește instanța.
Cine sunteți dvs., mai exact?
Tatăl dvs. este în viață? (presupun că da, de vreme ce ... grăia că...).

Dacă tatăl dvs. (fiul decedatului) este în viață, atunci EL este moștenitorul tatălui lui. (nu dvs.)

Sunt moștenitori: copiii în viață ai defunctului și nepoții de fiu/fiică predecedați.
Dvs. cine sunteți?

Dacă sunteți nepot de fiu predecedat, atunci moșteniți partea care s-ar fi cuvenit tatălui dvs. dacă ar mai fi trăit.
Dacă sunteți nepot de fiu în viață, atunci nu moșteniți nimic (moștenitor este tatăl dvs. în viață).
romascanu, moderator