Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fond rulment asociatii de propietari/locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fond rulment asociatii de propietari/locatari

Buna seara,

In urma cu o saptamana presedintele unei asociatii de locatari a convocat adunarea de constituire a unui nou comitet. A trecut din functia de presedinte la cea de membru si a numarat ca fiind valid si votul administratorului cand s-a ales noul presedinte (stiu ca administratorul nu poate vota).
1. Intrebare este:
Poate trece de la functia de presedinte la cea de membru?

Membrii doar au fost intrebati daca vor sa faca parte din comitet, nu au fost votati. Cu alte cuvinte, au fost numiti direct, cu vointa lor, insa fara vot.
Intrebarea este:
2. Este legal?

In ultimii 10 ani predintele a preluat de la administrator incasarile/platile si fondurile de reparatii/rulment (administratorul este in varsta si a ramas doar cu contract de colaborare).
Au fost momente cand a fost nevoit sa plateasca utilitati, a luat din fondul de rument dar niciodata nu l-a reintregit.
3. Intrebarea este:
Poate preda acest fond asa? Nu avea obligativitatea sa-l reintregeasca? Exista un termen limita?

Multumesc,
Magda M.
1-Conform disp L nr 196/2018 asociatiile de locatari au avut termen limita pana la care sa modifice si sa actualizeze documentatia cu scopul transformarii in asociatii de proprietari
2-Atat timpcat persoana in cauza intruneste conditiile legale ,concomitent detine calitatea de proprietar si de membru proprietar acesta poate fi ales in functii de reprezentare ale asociatiei de proprietari
3-Este hazardat sa ne pronuntam asupra temeiniciei si legalitatii alegerii membrilor comitetului executiv ,in lipsa analizei continutului PV adunare generala
4-Disp L nr 196/2018 prevede concret modalitatea de constituire si de actualizare fonduri ale asociatiei de proprietari
Fondul de rulment se dispune si se actualizeaza de catre adunarea generala conform disp L nr 196/2018 la valoarea luni cu intretinerea cea mai mare
5-
a luat din fondul de rument dar niciodata nu l-a reintregit.

Conform disp in vigoare fondul de rulment reprezinta sursa initiala de plata facturi/prestatori de servicii valoare care se reface din depunerile individuale le platilor lunare facute de locatari
In adunrea generala se supune discutiei descarcarea de gestiune care prezinta situatia financiara a asociatiei de proprietari ,inclusiv fondurile asociatiei de proprietari
Pe parcursul celor 10 ani,in descrcarea de gestiune s-a informat despre insuficienta valoare a fondului de rulment??
'' Nu avea obligativitatea sa-l reintregeasca? Exista un termen limita? ''...nu aveti idee ce insemana acel fond, este clar.
Daca in ianuarie consumam, vine factura in februarie. Administratorul o pune in plata in listele din martie.
Dar factura trebuie platita in ianuarie. Se achita din fondul de rulment urmand ca, atunci cand se fac incasari, sa se reintregeasca fondul . SI tot asa....
Daca in luna urmatoare vine alta factura, la fel...
Deci fondul ala se regaseste in facturile platite. Niciodata nu il veti avea in banca, pus deoparte.
Nu s-a informat despre insuficienta valoare a fondului de rulment. Nici in momentul de fata nu mai exista fond de rulment. Acest fond a disparut probabil la platiile furnizorilor,
Multumesc de raspuns.
Vi s-a răspuns foarte frumos chestiunea cu fondul de rulment, dar vin cu precizarea că dacă acest fond este încasat de la toţi proprietarii şi depus în bancă, după achitarea facturilor curente, s-ar putea ca în bancă să mai rămână ceva banuţi, ceea ce este foarte bine.
Daca nu aţi înţeles ce este cu acest fond, este treaba dvs.
De gestiunea asociaţiei răspunde într-adevăr administratorul, dar şi cei din conducere şi mai ales comisia de cenzori.
Aşadar, fd. de rulment se foloseşte doar pentru achitarea facturilor pentru utilităţi, nu în altă parte. După achitare, fondul se reîntregeşte automat prin plata sumelor repartizate pe lista de plată, aşa că nu se poate ca:
...Nici in momentul de fata nu mai exista fond de rulment. Acest fond a disparut probabil la platiile furnizorilor,

In fine, este posibil, daca valoarea fd. de rulment este mică, după achitarea facturilor la furnizori, valoarea fd. de rulment să rămână foarte mică, dar cum am spus mai sus, imediat, prin plata de către proprietari a intreţinerii, acesta (fd. rulm.), să se reîntregească.
Este clar ca trebuie să mai citiţi câte ceva...
Succes!