Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... buna ziua,.am o ruda cu o pedeapsa de 18 luni cu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

buna ziua,.am o ruda cu o pedeapsa de 18 luni cu suspendare si ...

buna ziua,.am o ruda cu o pedeapsa de 18 luni cu suspendare si 4 ani de supraveghere.dupa 12 luni cu suspendare a fost extradat i.n strainatate pentru executatea unei pedepse de 4 ani.inca este inchis.Dupa ce termina pedeapsa in strainatate nu se poate face o recunoastere pentru contopirea pedepselor astfel incat e a mai ramas in Ro sa nu se mai execute?
Buna ziua. Cum sa fie extradat ? Ce este cetatean strain ? Dvs aveti o ruda un cetatean strain ? Bravo domnle !
Da, dupa ce va executa pedeapsa, in functie de circumstantele concrete din cele doua cauze, se poate considera ca executata o anumita perioada care sa ii profite rudei dvs si in ceea ce va urma sa fie in RO. Probabil ca in RO i se va revoca sau, dupa caz, anula hotararea data cu suspendarea executarii pedepsei. In plus, si mai mult, daca este cetatean roman, poate solicita ca sa execute pedeapsa primita in RO (desi probabil ca varianta aceasta nu o sa ii convina prea mult). Bafta !
trandafir2, moderator