avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1138 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte a soțului supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte a soțului supravietuitor

Bună seara,
Daca soacra mea a moștenit împreună cu fiul ei jumătatea soțului decedat, din apartamentul pe care l-au achizitionat împreună și ulterior s-a recăsătorit, soțul actual la ce cota parte din apartament ar avea parte în cazul decesului ei?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: fradpatrascu , utilizator 11:21, 8 Noiembrie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci când vine la moștenire în concurs cu (alături de) descendenții soțului defunct (în speță, fiul), cota soțului supraviețuitor este de o pătrime din averea (și datoriile) soțului defunct,

În acest moment soacra dvs. ar avea 5/8 din ap. (adică jumătatea ei de ap. plus patrimea moștenită de ea din cealaltă jumătate, a soțului defunct). Iar fiul 3/8 din ap. (3/4 din moștenire).

Dacă ea păstrează această cotă parte până la moarte (că nu-i musai, bunăoară ar putea să încheie un partaj cu fiul) atunci actualul ei soț (sub condiția că îi va supraviețui) va moșteni o pătrime din 5/8.
Ultima modificare: Marți, 22 Noiembrie 2022
romascanu, moderator
Multumesc
Buna ziua,
in urma decesului soacrei am deschis actiune de succesiune in instanta, pentru ca la notariat nu am reusit din cauza starii precare de sanatate a sotului ei...
Sotul supravietuitor a decedat si el intre timp si acesta nu are copii ci doar o sora si nepoti din partea surorilor decedate.
Din partea acestora nu a facut nimeni declaratie de acceptare a mostenirii dupa soacra mea.
Au acestia dreptul sa participe la succesiunea soacrei mele?
Si daca nu au dezbatut succesiunea la randul lor?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire corinamilitaru corinamilitaru soacra mea a decedat acum 2 ani,iar socrul meu s-a recasatorit.nu s-a facut succesiune,iar apartamentul pe care socrul meu l-a detinut impreuna cu soacra mea ... (vezi toată discuția)
Va rog sa-mi spuneti ce cota parte se cuvine celor 2 copii ramasi ... Dumitru Nicoleta Dumitru Nicoleta Va rog sa-mi spuneti ce cota parte se cuvine celor 2 copii ramasi in urma decesului unuia din parinti, avand in vedere ca acestia detineau un apartament, fiind ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moartea sotului - sotia ce drepturi are? ioanadaniel ioanadaniel buna ziua. poate ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema. Unei prietene ia murit sotul. Ce drepturi are ea in urmatoarele conditii: Sotul ei avea o fata ... (vezi toată discuția)