Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. In 2008 sotul meu a suferit o operatie de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. In 2008 sotul meu a suferit o operatie de cataracta ...

Buna ziua. In 2008 sotul meu a suferit o operatie de cataracta la un ochi. Cand i s-a scos pansamentul nu a vazut nimic. i s-a spus ca are probleme cu retina.
Am fost la dr. BALTA la spitalul de oftalmologie LAHOVARI unde a fost operat.
Incet, incet insa isi pierdea vederea cu acest ochi. Dupa aproape un an de zile nu mai vedea cu acest ochi. In prezent cu acest ochi nu vede deloc.
intrebare:
in aceasta situatie el poate primi un ajutor de handicapat?
are 75 ani si este pensionar
multumesc mult
Buna ziua!
Dupa cate stiu eu,pensie de hancipat se acorda doar daca este complet nevazator.Dumnealui vede cu un ochi.Cel mai bine ar fi sa va adresati unei comisii de expertiza medicala.