Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal

Salutare. Am si eu o intrebare,am primit o citatie in care spune sa ma prezint la politie in calitate de faptuitor intrun dosar penal.Eu acum un an am fost martor intrun dosar privind ridicarea pe nedrept al permisului de conducere al unui taximetrist.Acum nu inteleg cum am ajuns din martor in faptuitor?:O
Poate este vorba despre o alta fapta. Oricum este bine sa vedeti despre ce este vorba, insotita de un avocat.
Calitatea se poate schimba in functie de probele strânse de organele de cercetare penală.
Mult succes!
:offtopic: Daca postati in forumul " Drept penal , probleme serioase cu dreptul " ati fi fost lamurit imediat . www.avocatnet.ro/content/for...

Martorul este persoana care are cunostinta despre o fapta sau o imprejurare de natura sa serveasca la aflarea adevarului in procesul penal, avand obligatia de a se prezenta la chemarea organelor judiciare, de a depune marturie si de a relata adevarul si numai adevarul.

Faptuitorul este o persoana in legatura cu care se desfasoara o activitate procesuala,dar care nu este implicata intr-o urmarire penala , potrivit art.200,214,215 , etc. din Codul de procedura penala .
ok va multumesc:sorry: