Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... obtinere pasaport romanesc de catre minori cetateni ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

obtinere pasaport romanesc de catre minori cetateni israelieni

Buna ziua,

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu urmatoarea problema?

Care este procedura, precum si actele necesare, pentru ca 3 minori cetateni israelieni in varsta de 6, 16 si 17 ani sa poata obtine pasaport romanesc si cetatenie romana in cazul in care tatal, cetatean israelian, si-a obtinut cetatenie romana si pasaport romanesc, iar mama este cetatean israelian si locuieste in Israel?

Am tot incercat sa intreb la pasapoarte, de la pasapoarte m-au trimis la imigrari si de acolo la pasapoarte. De 4 zile incerc sa sun la Directia de cetatenie, insa niciun raspuns.

Multumesc frumos,

Nicoleta Stoian
LEGEA CETATENIEI ROMANE Nr. 21/1991 modificata si completata potrivit prevederilor Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 43 din 29 mai 2003

Art. 9. – (1) Copilul nascut din parinti cetateni straini sau fara cetatenie si care nu a implinit varsta de 18 ani dobandeste cetatenia romana o data cu parintii sai.
(2) In cazul in care numai unul dintre parinti dobandeste cetatenia romana, parintii vor hotari, de comun acord, cu privire la cetatenia copilului. In situatia in care parintii nu cad de acord, tribunalul de la domiciliul minorutui va decide, tinand seama de interesele acestuia. In cazul copilului care a implinit varsta de 14 ani este necesar consimtamantul acestuia.
(3) Copilul dobandeste cetatenia romana pe aceeasi data cu parintele sau.

Multumesc, insa am citi si eu legea cetateniei....Daca parintii sunt de acord ca minorii sa detina pasaport romanesc...cum se procedeaza?
Mai intai copii vor obtine cetatenia romana si apoi pasaportul.
Imi cer scuze, dar cetatenia romana cum o vor obtine? Care este procedura? Actele necesare etc....

Multumesc!