avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza turistica Romania pentru sot si copil care nu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza turistica Romania pentru sot si copil care nu sunt cetateni romani nici UE.

Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
Cum se acorda viza turistica pentru sotul si copilul unui cetatean roman cu domiciliul in strainatate.
Cazul in speta:Fiica este cetatean roman cu domiciliul in strainatate.Sotul ei si copilul minor nu sunt cetateni romani,sunt palestinieni cu rezidenta permanenta in Israel.
Pentru aceastav categorii de persoane statul Israel elibereaza un act de calatorie,care se numeste:Lesse Passe,e un fel de pasaport.
Nu au pasaport israelian deoarece nu sunt cetateni israelieni.
Deci,ce conditii/cereri trebuiesc implinite pentru a primi viza turistica sotul si copilul?
Trebuie invitatie din Romania nu?

PS.Acum 30 de ani se punea viza de intrare(turistica) in aeroport pentru sotul non cetatean,costa 32 dolari.
Multumesc anticipat,
Tina
Cel mai recent răspuns: Irina Pricop , Consilier juridic 10:20, 12 Ianuarie 2017
Din ce regiune e sotul fiicei dvs. si ce fel de pasaport are? Pe unde va calatori? E important de stiut fiindca cei care calatoresc prin Amman, primesc un pasaport temporar cu care merg mai departe prin lume. In plus, exista pasapoarte pe care este scris "Autoritatea Palestiniana". In functie de regiunea din care vin (West Bank, Jerusalem, etc.), au obligatia sa calatoreasca prin anumite puncte de trecere.
Aici gasiti detalii despre viza si alte documente necesare
[ link extern ]
Si aici, adresa si tel. ambasadei :
Str. Lovinescu Eugen, 12, Bucuresti-Sector 1, Bucuresti, 11276, București, Romania
+40 21 211 9422
Ultima modificare: Joi, 12 Ianuarie 2017
Irina Pricop, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act nastere abugararah abugararah [Editat - V-am editat datele personale, nu este bine pentru dvs. sa fie afisate in acest fel pe internet. Va rog nu mai scrieti cu litere mari, este greu de ... (vezi toată discuția)
Obtinere pasaport romanesc de catre minori cetateni israelieni nicoletastoian11 nicoletastoian11 Buna ziua, Ma poate ajuta si pe mine cineva cu urmatoarea problema? Care este procedura, precum si actele necesare, pentru ca 3 minori cetateni ... (vezi toată discuția)
Acord de iesire din tara copil minor CarmenBerceanu CarmenBerceanu Buba ziua. As vrea sa stiu daca am nevoie de imputernicire de a iesi din Romania cu fetita mea minora, care are pasaport israelian dar si certificat de ... (vezi toată discuția)