Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Am nevoie de o părere referitor la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Am nevoie de o părere referitor la membrii comisei ...

Bună ziua,
Am nevoie de o părere referitor la membrii comisei de cercetare disciplinară.
Reprezentantul legal al angajatorului poate să fie membru al comisiei de disciplină?
Codul Muncii nu face referire la componenta comisiei de disciplina, astfel angajatorul numeste membrii acesteia.
In principiu, din componenţa comisiei nu trebuie să facă parte persoanele din conducerea angajatorului, întrucât concluzia comisiei de cercetare va fi înaintată conducerii pentru sancţionare sau nu.
Da, poate face parte ..unde legea nu prevede, judecătorul nu distinge.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Dacă nu avem specificat în ROI sau în procedura internă, poate să facă parte din comisia de cercetare un membru care lucrează part time? :)
Da, poate sa facă parte