avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Am nevoie de o părere referitor la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Am nevoie de o părere referitor la membrii comisei ...

Bună ziua,
Am nevoie de o părere referitor la membrii comisei de cercetare disciplinară.
Reprezentantul legal al angajatorului poate să fie membru al comisiei de disciplină?
Codul Muncii nu face referire la componenta comisiei de disciplina, astfel angajatorul numeste membrii acesteia.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:35, 27 Noiembrie 2022
In principiu, din componenţa comisiei nu trebuie să facă parte persoanele din conducerea angajatorului, întrucât concluzia comisiei de cercetare va fi înaintată conducerii pentru sancţionare sau nu.
Da, poate face parte ..unde legea nu prevede, judecătorul nu distinge.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Dacă nu avem specificat în ROI sau în procedura internă, poate să facă parte din comisia de cercetare un membru care lucrează part time? :)
Da, poate sa facă parte

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comisia de cercetare disciplinara ankalaura85 ankalaura85 Pentru alcatuirea comisiei de cercetare disciplinara intr-o societate cu doi administratori se poate alcatui din directorul general, consilierul juridic si o ... (vezi toată discuția)
Componenta comisie cercetare disciplinara ContSters56278 ContSters56278 Exista un numar minim de membri pe care trebuie sa il aiba comisia de cercetare disciplinara ? Contractul colectiv la nivel de ramura prevede ca cercetarea "va ... (vezi toată discuția)
Altercatie la servici ENGFULL ENGFULL intr-o cerere adresata conducerii o salariata face cunoscut ca in timpul programului de lucru a fost agresata verbal si fizic de un coleg se intelege din ... (vezi toată discuția)