Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noua lege despre mai multe locuri de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noua lege despre mai multe locuri de munca

Buna ziua.

Stiu ca s.a dat legea ca nu mai e voie sa ai 2 contracte de munca full time, iar daca ai part time al doilea loc de munca programele celor 2 locuri de munca nu trebuie sa se suprapuna. Am mai multe intrebari, daca puteti sa.mi spuneti exact ce se intampla:
1. Daca totusi se suprapun programele de munca, exista sanctiuni pt angajat si angajator?
2. Ce sanctiuni sunt pt angajat daca declara in declaratia completata un program fals la jobul part time?
3. Au cum sa afle angajatorii ca se suprapun programele de munca, ii instiinteaza cineva, se autosesizeaza cei de la ITM sau cum pot sa afle?

Va multumesc pt orice alte detaliu legate de acest aspect. Va intreb deoarece eu am full time de la 9-18 si mai am part time de la 14:30-19, si as vrea sa completez declaratia pt al doilea job cu un program fals 19-23 ( declaratia pe care mi.au dat.o cei de la full time cand m.au intrebat daca mai am un al doilea loc de munca).

Multumesc, o zi buna.
Nu exista sancțiuni..ca sa afle trebuie sa efectueze un control cei de la ITM.
Va multumesc
Angajatorul se poate indrepta spre ITM pentru verificarea unor angajati daca exista suspiciuni?
ITM-ul nu ofera astfel de informatii .