Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara. As dori un raspuns la o problema juridica. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara. As dori un raspuns la o problema juridica. Asociatia ...

Buna seara. As dori un raspuns la o problema juridica. Asociatia de proprietari are un contract cu o firma de salubritate , contract in care la clauza care reglementeaza penalitatile se stipuleaza valoarea penalitatilor in quantum , datorii catre bugetul de stat. Quantum de 0,02% /zi. In daa de 1.aprilie.2022 ( nu este o gluma ), s-au schimbat regulile jocului, penalitatile fiind schimbate in 0,3% /zi, intarzere. Am aflat acest lucru in 20 noiemmbrie ac. datorita faptului ca , in luna septembrie ni s-au aplicat penalitati in valoarea mai sus amintita. Am facut o sesizare , si cum spuneam, in 20 nov am primit raspuns ca pritr -o hotarare AGA penalitatile vor fi de 0.3% / zi de la 1 aprilie 2022. In contract , scrie clar ca orice modificare la contract se aduce de comun acord a partilor, printr-un act aditional.Intreb.....cum putem sa contestam , in afara de faptul ca am anuntat prin mail ca nu platim penalitati, faptul ca am fost anuntati dupa jumate de an ca din 0,02% /zi penalitatile au crescut de 15 or, adica la 0.3%/zi. Mentionez ca , fiind o asociatie mare, factura este in jur de 20 mii lei, implicit penalitati in jur de 2500....... Daca cineva s-a confruntat cu asa ceva, sau cineva cu studii juridice poate sa imi raspunda. Va multumesc!
Teoretic sunteti indreptatiti sa contestati penalitatile aplicate in situatia in care furnizorul de utilitati nu s-a achitat de obligatia informarii modificarilor clauzelor contractiale
Practic insa,demers in instanta impotriva statului,asigura /implica stres,efort financiar dar nu garanteaza hotarare favorabila