avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit imobiliar - principal variabil?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit imobiliar - principal variabil?

Buna ziua,

Am contractat un credit imobiliar in valoare de 297.000 lei in noiembrie 2021.
Rata initiala era 1411 lei(principal aprox. 423 lei si dobanda 987 lei)
Acum, la un an distanta, rata este de 1950 lei (principal aprox 255 lei, restul dobanda).

Inteleg cresterea ratei si a dobanzii din cauza IRCC, dar nu inteleg (si nu gasesc) o explicatie pentru modificarea principalului. Din cate am citit in contract, nu gasesc un punct care sa explice modificarea principalului.

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Lipseste tipul ratei lunare in contractul de credit chele cezar chele cezar Stima! In textul contractului de credit ipotecar,banca nu a inserat nici o clauza referitoare la tipul ratei lunare platibile(fixa sau descrescatoare). Lipsa ... (vezi toată discuția)
Modificare unilaterela grafic rambursare banca stelian1970 stelian1970 Detin in derulare un credit cu o banca inceput in 2008. La mom respectiv am avut o anexa cu grafic de rambursare. In cuprinsul contractului de credit se face ... (vezi toată discuția)
Credit persoana juridica- rescadentare Lilicaa Lilicaa buna ziua, Am un sold ramas la credit de 13.200 lei ron, de la o banca , pe persoana juridica, garantat cu gaj fara deposedare (o masina cu val. de ... (vezi toată discuția)