avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unchiul nu vrea sa ne dea inscris sau mostenire, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unchiul nu vrea sa ne dea inscris sau mostenire, ajutor


Eu si Fratele meu am muncit in strainatate si am construit 3 case pe terenul unchiului, Fratele lui tata.
Ei ne-au promis ça ne vor da inscris sau mostenire terenul ácela cand terminam casele,
Nu sau tinut de cuvant si nu vor sa ne mai dea terenul cu casele construite de noi 2 ,eu si Fratele meu.

Acum tata si unchiul nu vor sa ne dea inscris, ce putem face? Se poate rezolva Intrun fel?
Mentionez ça unchiul a primit terenul prin mostenire de la mama lor, am si eu acel act de mostenitor un care scrie clar ça unchiul a ramas mostenitor 3/4 Din acel teren si mamaia 1/4
Mamá l’or (mamaia) inca este in viata.
Tata nu este un acte insa unchiul ii tine apararea.

Toate materialele de Constructii pentru casa au fost cumparate de pe cardul meu si al fratelui insa facturile au fost pe numele tatalui (probabil au gandit de la inceput ce vor face).

Acum eu si Fratele meu nu stim cum putem sa ne luam casele pe numele nostru deoarece noi am muncit pentru banii aceeia si am fost influentati de tata sa facem casele pe terenul unchiului ça le vom primi pe numele nostru .
Insa acum sau intors si am ramas pe drumuri, ce ma sfatuiti? Va rog frumos sa ne raspundeti daca exista vreo solutie
Ultima modificare: Vineri, 25 Noiembrie 2022
BalanAlex, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:53, 27 Decembrie 2022
Unchiul are copii?
a primit terenul prin mostenire de la mama lor,
Mamá l’or (mamaia) inca este in viata.

mamaia ori e in viata , ori e mostenita... mostenire ramane doar dupa un decedat.
Mortul e tataia sau i-a dat mamaia printr-un act translativ de proprietate gen- vanzare, donatie etc ?

insa facturile au fost pe numele tatalui

asta nu e bine
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Noiembrie 2022
gi-jane2, moderator
Unchiul nu are copii
Mortul este tataia
Mamaia este in viata
A ramas dupa ce tataia a murit

Ce este de facut si daca se poate face ceva?
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Noiembrie 2022
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pe ce nume e autorizatia de constructie?
Ultima modificare: Luni, 28 Noiembrie 2022
gi-jane2, moderator
Autorizatia este pe numele lui mamaia

gi-jane2 a scris:

pe ce nume e autorizatia de constructie?

Ma puteti ajuta cu un raspuns se poate face ceva sigur sau nu?

gi-jane2 a scris:

pe ce nume e autorizatia de constructie?

Alte discuții în legătură

Mostenirea unui teren Catalin@89 Catalin@89 Buna ziua mar interesa si pe mine cum as putea sa construiesc o casa pe un teren,acel teren e al lui tataie si nu pot sa fac act vanzare cumparare el are ... (vezi toată discuția)
Buna seara. sunt moștenitorul testamentar al unchiului. după ... Ramona rbd Ramona rbd Buna seara. Sunt moștenitorul testamentar al unchiului. După decesul lui A murit mama lui adica bunica mea. Il mai mostenesc pe baza testamentului ? Nu a ... (vezi toată discuția)
Mostenire, intabulare, iesire din indiviziune florentina1990 florentina1990 Buna seara. In urma decesului bunicului meu, tatal meu a mostenit o bucata de pamant din partea bunicului pe care ne am construit o casa. Acum a decedat si ... (vezi toată discuția)