Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, in urma cu 3 luni am incercat sa fur dintr ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, in urma cu 3 luni am incercat sa fur dintr un magazin ...

Buna ziua, in urma cu 3 luni am incercat sa fur dintr un magazin h&m o pereche de ochelari, i am bagat in buzunar iar dupa ce am iesit din magazin paznicul de acolo ma oprit. I am inapoiat pereche de ochelari iar acesta m a dus undeva in magazin unde clientii h&m ului stateau in pauze si mancau. Acesta a sunat apoi la politie, am fost dus la sectie unde mi s a facut un dosar penal.
Astazi am primit o citatie care are obiectul: "confirmare renuntare urmarire penala".

Am nevoie de niste explicatii!
1.Daca se confirma renuntare urmaririi penale asta inseamna ca nu mai am cazier/dosar penal?
2. Care sunt sansele renuntarii urmaririi penale? tinand cont ca nu am mai savarsit nici o infractiune de atunci si pana atunci.
Nu veti avea nici cazier, nici dosar.penal.
Se va renunta la urmarirea penala.