Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună, am mare nevoie de câteva sfaturi sau ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună, am mare nevoie de câteva sfaturi sau răspunsuri Sunt ...

Bună, am mare nevoie de câteva sfaturi sau răspunsuri
Sunt extrem de panicată si nu stiu ce anume se poate întâmpla în cazul meu.
Pe data de 03.03.2020 am intrat in kaufland cu ideea de a cumpăra mâncare pentru animalul meu de companie , între timp stiind că nu mai aveam bani pentru a cumpăra si altceva, am ajuns la concluzia de a încerca să fur ...asta am și făcut..
Sunt la prima abatere , am vârstă de 18 ani și tot ce am furat au fost câteva alimente , o cremă si un șampon totul în valoare de 109 lei .
( Bunurile , au fost restituite în întregime fără urmă de deteriorare .)
Am fost prinsă de paznicul magazinului , am declarat si mi-am asumat furtul iar mai apoi m-a condus într-o cameră unde mi s-a spus să astept . .
Paznicul a sunat la poliție iar când domni au ajuns, am recunosc și față de ei tot ce s-a întâmplat si motivul pentru care am furat. ( am rămas singura de la vârsta de 17 ani , mama mea a decedat iar cu tatal nu pastrez legatura ) apoi
am fost condusă la secție unde am stat cateva ore bune până au terminat de scris declarația pe care am semnat unde am recunoscut totul și am specificat faptul că regret fapta făcută.
Am fost dusă într-o altă încăpere unde un polițist presupun cu câteva grade mai sus mi-a spus că va face in așa fel in cât sa nu mi se păteze cazierul fiindcă sunt prea tânără sa imi stric viitorul , a menționat că voi fii urmărită sau ceva de genul și că mă va suna pentru a primii mai multe detalii. ( menționez și faptul că sunt angajata cu forme legale de aproximativ o lună de zile .)
Tot ce vreau sa stiu este , ce se va întâmpla de acum încolo?
Ce pedeapsă voi primii și pentru ce anume voi fii sunată?
Vă mulțumesc frumos , astept orice raspuns din partea voastră
Acum există soluții și fara cazier.
La o așa valoare mică a prejudiciului și ținând cont și de atitudinea dvs, e posibil sa se închidă foarte repede dosarul, fara sa ajungeți în fața unui judecător.
Clasarea dosarului pentru lipsa interesului in continuarea urmăririi penale (daca s a început) este cea mai potrivită soluție.
Am văzut astfel de clasări pentru fapte mai grave cu prejudicii mai mari.
Continuați să vă căiți și NU mai faceți, căci a doua oară risurile sunt mult mai mari.
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Incercati sa va impacati cu persoana vatamata si se va dispune clasarea.
Daca nu reusiti, asa cum ati prezentat situatia de fapt, aveti sanse ca procurorul sa dispuna o solutie de renuntare la urmarire penala. Solutia trebuie confirmata de instanta.
Mulțumesc frumos din suflet .
Buna ziua,

Indepartati prejudiciul cauzat,si depuneti o dovada, in acest sens, la dosarul cauzei.

Paguba este infima, fata de pericolul social concret redus pe care il prezinta fapta antisociala, exista posibilitatea renuntarii la urmarire penala, pe cale de ordonanta.

Renuntarea la urmarire penala este confirmata,pe cale de incheiere, de catre instanta de judecata.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Aceasta poate rezulta din inscrisuri notariale.

Luati legatura cu reprezentantul societatii, pentru a afla pozitia acestuia.

Puteti fi asistat de un avocat, acest specialist va initia demersurile, in vederea operarii impacarii.

Impacarea partilor reprezinta o cauza care inlatura raspunderea penala.

Aceasta manifestare de vointa este una totala, definitiva, neconditionala.

Solutia oportuna, in speta, este data de institutia impacarii, cauza care inlatura raspunderea penala.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat