Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriere pedeapsa in timpul executarii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriere pedeapsa in timpul executarii

Buna ziua,

Puteti sa imi spuneti va rog daca cineva a primit initial o condamnare la 1 an de închisoare cu amanare apoi in timpul termenului de 2 ani de probatiune a mai savarsit alte 3 infractiuni, 2 fiind recidive ale aceleiasi infractiuni iar acum se afla in inchisoare executant o pedeapsa totala de 1 an si 11 luni de inchisoare, poate beneficia de o reducere de pedeapsa prin prescrierea primei pedepse daca fapta respectivă s-a intamplat in 2018?
Nu pedeapsa se prescrie, ci raspunderea penala pentru fapta comisa, daca n-a fost intre timp pedepsita printr-un verdict ramas definitiv.
Daca ar beneficia de prescripție ar dispărea o condamnare.
Daca ar fi recidivă ar scapa de închisoare.

Insa, trebuie analizat...

Scris din București 2022