avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cu uzufruct viager.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cu uzufruct viager.

Daca vreau sa fac un act de donatie cu uzufruct viager cum trebuie sa procedez? Fata are 43 ani ce acte imi trebuie (de la primarie sau de la IML?
-Va multumesc .
Ultima modificare: Luni, 28 Noiembrie 2022
Costy1956, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:06, 28 Noiembrie 2022
IML? Are vreo unul dintre dvs vreo problema legata de discernământ?
Dacă aveți documentație cadastrala și intabulare, adresați-vă unui birou notarial.
De la Primarie va trebuie certificat de atestare fiscala, care sa ateste plata la zi a impozitelor și taxelor locale.
Ultima modificare: Luni, 28 Noiembrie 2022
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detin, impreuna cu altii mostenitori, un oarecare procent dintr-un ... taraminunilor taraminunilor Detin, impreuna cu altii mostenitori, un oarecare procent dintr-un apartament. Vreau sa donez procentele mele. Care este procedura ? (vezi toată discuția)
Bună ziua! am certificat de mostenitorpentru o suprafață de ... Lebăda albă Lebăda albă Bună ziua! Am certificat de mostenitorpentru o suprafață de teren agricol. As dori sa donez aceasta suprafață celor doua surori, fiind și ele trecute ... (vezi toată discuția)
Mostenirea "legala" catalinush catalinush buna ziua,am si eu cateva intrebari,in primul rand sa va explic sper ca pe scurt si la obiect despre ce este vorba bunica mea are o casa si niste teren undeva ... (vezi toată discuția)