Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am certificat de mostenitorpentru o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am certificat de mostenitorpentru o suprafață de ...

Bună ziua!
Am certificat de mostenitorpentru o suprafață de teren agricol. As dori sa donez aceasta suprafață celor doua surori, fiind și ele trecute în moștenire. Cum procedez? Mulțumesc!
Întocmită documentația cadastrala pentru teren, intabulati certificatul de moștenitor, obtineti de la Primarie certificat de atestare fiscala si adeverința de rol de la Registrul Agricol și ulterior, va adresați unui birou notarial pentru încheierea contractului de donație între dvs și surori.