Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Detin, impreuna cu altii mostenitori, un oarecare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Detin, impreuna cu altii mostenitori, un oarecare procent dintr-un ...

Detin, impreuna cu altii mostenitori, un oarecare procent dintr-un apartament. Vreau sa donez procentele mele. Care este procedura ?
Intocmiti documentatia cadastrala, va intabulati certificatul de mostenitor la Cartea Funciara, obtineti de la Primarie un certificat de atestare fiscala, care sa ateste plata la zi a taxelor si impozitelor locale, scoateti adeverinta de la Asociatia de proprietari si de la furnizorii de utilitati, ca nu aveti debite si impreuna cu cel caruia ii donati, va adresati unui birou notarial pentru incheierea contractului de donatie.