avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie cota-parte dintr-un apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie cota-parte dintr-un apartament

Buna ziua,

Prietena mea doreste sa-mi doneze o cota parte de 1 - 5% dintr-un apartament.
Doresc sa va intreb care este cea mai simpla procedura pentru a putea face acest demers. Care ar fi pasii de urmat ? (vanzare, donatie etc)

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 08:03, 8 Decembrie 2019
Păi v-ati raspuns singura la întrebare: un contract de donație.


raluk0207 a scris:

Păi v-ati raspuns singura la întrebare: un contract de donație.

Aveti idee care este procedura? Ce acte trebuie, ce costuri sunt ?
Multumesc
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In principal trebuie să vă adresați unui birou notarial cu actul de proprietate al apartamentului, în original si cu documentația cadastrala.
Vor mai fi nevoie de certificatul de atestare fiscală de la Primărie și adeverintele de la Asociația de proprietari și furnizorii de utilități, din care să rezulte că nu sunt datorii.
Costurile vi le va comunica notarul, în funcție de valoarea bunului.
Multumesc pentru raspuns.

Si dupa ce aceasta procedura se va fi incheiat, o sa apar si eu in contractul de proprietate al imobilului ?
Da. O sa fiti amândoi coproprietari in indiviziune

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detin, impreuna cu altii mostenitori, un oarecare procent dintr-un ... taraminunilor taraminunilor Detin, impreuna cu altii mostenitori, un oarecare procent dintr-un apartament. Vreau sa donez procentele mele. Care este procedura ? (vezi toată discuția)
act de donație pentru fiul meu Maria20211 Maria20211 Doresc sa fac un act de donație pentru fiul meu, este singurul copil, a unei case moștenite de mine de la părinți.Sunt singura moștenitoare. Va rog ... (vezi toată discuția)
Donatie apartament beatlen beatlen sunt coproprietara unui apartament cu 2 camere in bucuresti. doresc sa donez partea mea celuilalt coproprietar. ce acte imi trebuiesc si cam cat ma costa? ... (vezi toată discuția)