Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie cota-parte dintr-un apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie cota-parte dintr-un apartament

Buna ziua,

Prietena mea doreste sa-mi doneze o cota parte de 1 - 5% dintr-un apartament.
Doresc sa va intreb care este cea mai simpla procedura pentru a putea face acest demers. Care ar fi pasii de urmat ? (vanzare, donatie etc)

Multumesc anticipat
Păi v-ati raspuns singura la întrebare: un contract de donație.

raluk0207 a scris:

Păi v-ati raspuns singura la întrebare: un contract de donație.

Aveti idee care este procedura? Ce acte trebuie, ce costuri sunt ?
Multumesc
In principal trebuie să vă adresați unui birou notarial cu actul de proprietate al apartamentului, în original si cu documentația cadastrala.
Vor mai fi nevoie de certificatul de atestare fiscală de la Primărie și adeverintele de la Asociația de proprietari și furnizorii de utilități, din care să rezulte că nu sunt datorii.
Costurile vi le va comunica notarul, în funcție de valoarea bunului.
Multumesc pentru raspuns.

Si dupa ce aceasta procedura se va fi incheiat, o sa apar si eu in contractul de proprietate al imobilului ?
Da. O sa fiti amândoi coproprietari in indiviziune