avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donație pentru fiul meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donație pentru fiul meu

Doresc sa fac un act de donație pentru fiul meu, este singurul copil, a unei case moștenite de mine de la părinți.Sunt singura moștenitoare.
Va rog frumos sa îmi spuneți:
Ce acte trebuiesc, cât costa actul de donație și daca se poate face la un notariat din localitatea mea de domiciliu chiar dacă casa respectiva se afla în alt județ.
Cel mai recent răspuns: Maria20211 , utilizator 12:21, 27 Decembrie 2021
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Certificatul de moștenitor sau Hotărârea judecătorească prin care ați moștenit imobilul
Documentația cadastrala
Certificat de atestare fiscala și Adeverința de rol de la Registrul Agricol- de la Primăria localității unde se afla imobilul
Adeverința de la furnizorii de utilități, care atesta plata la zi a debitelor
Certificatul de căsătorie al dvs și al fiului (dacă e căsătorit)
Actele de identitate
Costurile depind de evaluarea imobilului, pe care o face notarul în funcție de valorile din expertiza notariala.
Puteți încheia contractul la orice birou notarial.
Ultima modificare: Luni, 27 Decembrie 2021
raluk0207, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc din suflet pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie cota-parte dintr-un apartament stanciu4444 stanciu4444 Buna ziua, Prietena mea doreste sa-mi doneze o cota parte de 1 - 5% dintr-un apartament. Doresc sa va intreb care este cea mai simpla procedura pentru a ... (vezi toată discuția)
Detin, impreuna cu altii mostenitori, un oarecare procent dintr-un ... taraminunilor taraminunilor Detin, impreuna cu altii mostenitori, un oarecare procent dintr-un apartament. Vreau sa donez procentele mele. Care este procedura ? (vezi toată discuția)
Intabulare, carte funciara, cadastru teren agricol Cristianmntn Cristianmntn Buna ziua, As dori sa aflu daca pentru un teren agricol aflat in judetul Buzau se poate face intabularea si in alte judete decat cel mentionat, ce acte sunt ... (vezi toată discuția)