Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donație pentru fiul meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donație pentru fiul meu

Doresc sa fac un act de donație pentru fiul meu, este singurul copil, a unei case moștenite de mine de la părinți.Sunt singura moștenitoare.
Va rog frumos sa îmi spuneți:
Ce acte trebuiesc, cât costa actul de donație și daca se poate face la un notariat din localitatea mea de domiciliu chiar dacă casa respectiva se afla în alt județ.
Certificatul de moștenitor sau Hotărârea judecătorească prin care ați moștenit imobilul
Documentația cadastrala
Certificat de atestare fiscala și Adeverința de rol de la Registrul Agricol- de la Primăria localității unde se afla imobilul
Adeverința de la furnizorii de utilități, care atesta plata la zi a debitelor
Certificatul de căsătorie al dvs și al fiului (dacă e căsătorit)
Actele de identitate
Costurile depind de evaluarea imobilului, pe care o face notarul în funcție de valorile din expertiza notariala.
Puteți încheia contractul la orice birou notarial.
raluk0207, utilizator
Va multumesc din suflet pentru raspuns.