Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, tatăl meu (decedat) are un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, tatăl meu (decedat) are un teren agricol.Nu am făcut ...

Bună ziua, tatăl meu (decedat) are un teren agricol.Nu am făcut succesiunea și fratele meu vrea sa mi doneze partea lui. Întrebarea este dacă poate sa mi doneze partea lui fără succesiune și ce acte îmi trebuie pentru succesiune și donație?
Nu poate, fără dezbaterea succesiunii.
Dezbateti moștenirea, obțineți certificatul de moștenitor, întocmiti documentația cadastrala pentru bunuri, intabulati certificatul de moștenitor la Cartea funciara, apoi încheiați contractul de donație.