Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Se pot face investitii la bursa in cadrul unei firmei?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Se pot face investitii la bursa in cadrul unei firmei?

Se pot face investitii la bursa conform codului caen specific aplicat in cadrul unei firme cu activitate principala diferita si platitoare de impozit pe profit tocmai pentru a reduce legal valoarea profitului impozabil?
george-neagu, moderator
Dacă investiția in actiuni la Bursa de valori București se face numai din fondurile firmei in cauza, nu e nevoie ca sa fie autorizat un anumit cod Caen.
Contactați un broker, va va cere actele de înființare firma, hârtie de la banca cu contul bancar al firmei și veți semna un contract cu el.
Multumesc pentru raspuns si informatii, insa as dori sa aflu si daca aceste investitii financiare bursiere contribuie legal la reducerea profitului impozabil obtinut din alta activitate al companiei.
Da.