Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce este ordonata presidentiala ,care este efectul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce este ordonata presidentiala ,care este efectul juridic?

Pe calea ordonantei presedintiale, instanta va putea sa ordone masuri provizorii in cazuri urgente, pentru pastrarea unui drept care s-ar pagubi prin întarziere, pentru prevenirea unei pagube iminente si care nu s-ar putea repara, precum si pentru înlaturarea piedicilor ce s-ar ivi cu prilejul unei executări. Efectul este imediat dar provizoriu.
Efectul juridic este ca instanta dispune urgent, cu caracter executoriu (se poate aduce la indeplinire prin executare silita), masuri provizorii, care nu sufera amanare, pana la judecarea cauzei pe fond.