Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta grupa II de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta grupa II de munca

Adeverinta mea pentru grupa II de munca este valabila?
De la casa de pensii mi s-a spus ca nu contine temeiul legal complet!

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
ADEVERINŢĂ
Se adevereşte prin prezenta că domnul ..............., a fost angajat la S.C.”Tractorul UTB”S.A. Braşov în perioadele:
• de la 01.10.1984 pana la 01.11.1987- detasat de la I.M.A.S.A. Sf. Gheorghe
• de la 02.11.1987 pana la 24.04.1996
În perioadele de la 01.10.1984 pana la 01.11.1987, de la 02.11.1987 pana la 24.04.1996 având meseria/funcţia de inginer, a fost încadrat în grupa a II-a de muncă, în procent de 75% conform nominalizării efectuate prin HCD nr.8/iulie 1999.
Temeiul juridic al încadrării în grupa a II -a de muncă îl reprezinta Adresa MMPS nr. 43G/1912/29.06.1999 pct.3, Ordinul 50/1990, anexa II, coroborat cu art. 3 Ord 50/1990.
OBSERVATII: ……………………………………………….........................................................................................
Prezenta a fost intocmita de S.C. ARCHIVIT S.R.L., in numele S.C. FLAVUS INVESTITII S.R.L., pe baza contractului nr. 361/27.02.2013, semnat pentru depozitarea arhivei S.C.”Tractorul UTB”S.A. Braşov.
Mentionam ca prezenta adeverinta s-a eliberat in baza documentelor, verificabile, aflate in arhiva societatii, cunoscandu-se atat prevederile art. 320 si 321 din Codul penal, referitoare la falsul in inscrisuri oficiale, cat si prevederile legislatiei de reglementare a pensiilor din sistemul public, potrivit carora angajatorul poarta intreaga raspundere pentru valabilitatea si corectitudinea actelor doveditoare utilizate la stabilirea drepturilor de pensie.
Manuela Rășină, administrator
Temeiul îl reprezinta actul normativ (nr., dată, poziţie, anexă etc.) care anterior datei de 1 aprilie 2001 a constituit temei juridic pentru încadrarea în grupă superioară de muncă.
Asta inseamna ca adeverinta nu este bine intocmita?
Asa se pare..dacă v-au respins-o.
Unde pot gasi textul de la "Adresa MMPS nr. 43G/1912/29.06.1999"?
Buna ziua! Am 62 ani/femeie. Am primit decizia de pensionare. Am 41 ani munca. In cat timp trebuie sa depun decizia la locul de munca? Lucrez in sector de stat. Doresc sa mai lucrez cateva luni si se poate, neavand inlocuitor. Pot sa lucrez in continuare dar sa iau si pensia? Ce temei legal am? E nevoie sa anunt la Casa de pensii? Specific, doresc sa lucrez doar 3-4 luni. Va multumesc anticipat! V.A.
Tirpan/Valeanu Aurica, utilizator