avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de abuz in serviciu pe nedrept
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de abuz in serviciu pe nedrept

Un cetățean a depus plangere penală împotriva mea, pentru abuz in serviciu.
Pe scurt, fapta nu exista, procurorul a clasat cazul.
Eu pot sa reactionez cumva, fiindcă a postat peste tot ca sunt infractor, penal, etc. ?
Pot sa îl acuz de denunț calomnios? Sau calomnie?
Va Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 17:22, 4 Decembrie 2022
Astfel de cazuri trebuie analizate cu atenție de avocat pentru estimarea șanselor.

Insa, in astfel de cazuri se poate încerca și la pocneala, fără avocat.
Ultima modificare: Duminică, 4 Decembrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Calomnia și denunțul calommios nu mai sunt fapte de natura penala puteți încerca în civil o acțiune pt daune morale dacă afirmațiile au fost făcute și în public sau analiza împreună cu un av o eventuala plângere penala pt a îl sicana și dvs...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acuzat de furt calificat dpc import export gavrusdaniel gavrusdaniel nu stiu daca am fost acuzat de patron ca sa fiu sicanat sau nu cert e ca el vroia sa aiba un tap ispasitor pentru lipsa de piele care ia venit di italia, ca ... (vezi toată discuția)
Plangere penala tiberiu8mai tiberiu8mai Pot face plangere penala pentru incercare de acuzatii mincinoase la care am un martor ? Au trecut de atunci cca. 7 luni . (vezi toată discuția)
Denunt calomnios cazandetuica cazandetuica In vara anului 2009 am primit NUP in urma unui denunt facut de un cetatean ca l-as fi inselat. Intrucat cetateanul respectiv nu imi da pace sicanandu-ma cu ... (vezi toată discuția)