Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de abuz in serviciu pe nedrept
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de abuz in serviciu pe nedrept

Un cetățean a depus plangere penală împotriva mea, pentru abuz in serviciu.
Pe scurt, fapta nu exista, procurorul a clasat cazul.
Eu pot sa reactionez cumva, fiindcă a postat peste tot ca sunt infractor, penal, etc. ?
Pot sa îl acuz de denunț calomnios? Sau calomnie?
Va Multumesc!
Astfel de cazuri trebuie analizate cu atenție de avocat pentru estimarea șanselor.

Insa, in astfel de cazuri se poate încerca și la pocneala, fără avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Calomnia și denunțul calommios nu mai sunt fapte de natura penala puteți încerca în civil o acțiune pt daune morale dacă afirmațiile au fost făcute și în public sau analiza împreună cu un av o eventuala plângere penala pt a îl sicana și dvs...