avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Daca nu am opriri pe contul de salariu.si nici ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Daca nu am opriri pe contul de salariu.si nici hatarare judecatoreasca ...

Daca nu am opriri pe contul de salariu.si nici hatarare judecatoreasca de la firmele de recuperare inseamna ca nu am restante la ei?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 08:16, 14 Decembrie 2022

Batori Daniela a scris:

Daca nu am opriri pe contul de salariu.si nici hatarare judecatoreasca de la firmele de recuperare inseamna ca nu am restante la ei?
de la ifn credeam ca este dar daca contul nu este blocat.inseamna ca e ok?
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Decembrie 2022
Batori Daniela, utilizator
Dumneavoastră trebuie să știți dacă aveți restanțe neplătite la diverși creditori.
Dacă pe moment poate fi ok, într-un viitor scurt sau mediu s-ar putea să aveți probleme cu creditorii.

Totul depinde de decizia pe care o vor lua creditorii.
Ultima modificare: Duminică, 11 Decembrie 2022
Dapix, utilizator
Când ai datorii neplătite la credite de la IFN-uri sau de la BĂNCI comerciale, și nu a intervenit termenul de prescripție, niciodată nu poate fi OK, pentru că nu știi ce-ți poate aduce ziua de mâine.

Creditorul, dacă nu se grăbește, are la dispoziție termenul legal de 3 ani ca să demareze procedura de executare silită asupra datornicului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, la luat un credit in 2016 la un ifn si am ramas cu ... elyk21 elyk21 Buna ziua, La luat un credit in 2016 la un IFN si am ramas cu restanta. Nu m-au contactat deloc in legatura cu restanta de atunci. Am tot primit de la ei ... (vezi toată discuția)
Executare silită fără înștiințare. e legal să fii executat în acest mod? MaryanMM MaryanMM Buna ziua. Astazi am primit o decizie de executare silita pt o datorie mai veche. Nu au trimis niciun preaviz. Au dreptul sa te execute silit fara sa te ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in septembrie 2014 am facut un credit la un ifn pe ... F1987 F1987 Buna ziua, In septembrie 2014 am facut un credit la un IFN pe care l-am achitat pana in luna mai 2015, moment in care am fost trimis in somaj de catre ... (vezi toată discuția)