Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere mașină, situație grea.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere mașină, situație grea.

Bună ziua! Ce trebuie facut ca sa radiez o masina in urmatoarea situatie?
Tatal meu a decedat in urma cu 10 ani, iar masina noastra, care era pe numele lui, a fost dusa la fier vechi (in timp ce el era in viata). Numerele de inmatriculare inca le avem, impozit pe ea inca platim, dar masina fizica nu o avem. Nu stiu daca s-a primit vreo adeverinta cand a fost data la fier vechi.
Multumesc!
Exista solutionare
Contactati birou notarial unde incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului cu datele de identificare X,care a fost predat la unitate preluare fier vechi in anul Y
In baza declaratiei notariale ,solicitati la autoritatea fiscala teritoriala radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala ,daca nu sunteti in evidenta cu debite,va dispune radierea vehiculului
Succes !