avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina neradiata cu proprietar decedat..
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina neradiata cu proprietar decedat..

Buna ziua,
Am o problema legata de o masina neradiata din evidenta celor de la taxe si impozite.
Masina a fost data la fier vechi de tatal meu in urma cu mai bine de 10 ani, el nu a radiat-o si acum la taxe si impozite s-au adunat datorii. Tatal meu a decedat in 20.03.2017 iar eu sunt unicul mostenitor. Tin sa mentionez ca nu am niciun act la masina respectiva.
Cum as putea sa o radiez si sa scap de aceste datorii ?! Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:38, 16 Mai 2023
Contactati birou notarial,incheiati declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul cu seria xxnryy,numar circulatie zz,urmare predarii acestuia in anul aa la unitate specializata-fara preluare document justifcativ
In baza declaratiei notariale,solicitati la autoritatea fiscala teritoriala,radierea auto pe propria raspundere
Autoritatea fiscala va dispune radierea fiscala auto dupa achitarea integrala a debitelor in evidenta
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism dus la fier vechi liviubonta liviubonta Detin o masina din 1992 inmatriculata in romania, pe care in anul 2011 am taiato bucati si am duso la un centru de fier vechi. Cum am duso asa, nu am primit ... (vezi toată discuția)
Radierea auto hellex hellex Acuma 7 ani am avut o dacie. Am depus la un fier vechi si am pragatit actele pentru radiere. Prin intrun accident neasteptat actele sau pierdut. Si masina nu ... (vezi toată discuția)
Impozit auto din 2008 todoran_flo todoran_flo Buna ziua, In 2008 am avut un accident auto masina pe care o conduceam a fost avariata complet si eu am stat o vreme prin spitale. Ulterior o ruda de-a ... (vezi toată discuția)