Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina neradiata cu proprietar decedat..
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina neradiata cu proprietar decedat..

Buna ziua,
Am o problema legata de o masina neradiata din evidenta celor de la taxe si impozite.
Masina a fost data la fier vechi de tatal meu in urma cu mai bine de 10 ani, el nu a radiat-o si acum la taxe si impozite s-au adunat datorii. Tatal meu a decedat in 20.03.2017 iar eu sunt unicul mostenitor. Tin sa mentionez ca nu am niciun act la masina respectiva.
Cum as putea sa o radiez si sa scap de aceste datorii ?! Va multumesc!
Contactati birou notarial,incheiati declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept vehiculul cu seria xxnryy,numar circulatie zz,urmare predarii acestuia in anul aa la unitate specializata-fara preluare document justifcativ
In baza declaratiei notariale,solicitati la autoritatea fiscala teritoriala,radierea auto pe propria raspundere
Autoritatea fiscala va dispune radierea fiscala auto dupa achitarea integrala a debitelor in evidenta
Succes !