Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara Va rog frumos, am nevoie de ajutorul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara Va rog frumos, am nevoie de ajutorul vostru. Stau ...

Buna seara
Va rog frumos, am nevoie de ajutorul vostru.
Stau intr_un bloc cu 7 etaje, terasa blocului este spațiu comun, administratorul imi interzice sa ma mai duc pe terasa, Precizez ca , eu ma duc acolo singura, câteodată, sunt cuminte , nu deranjez pe nimeni.
Va rog frumos, cu ce act pot demonstra ca am dreptul sa merg pe terasa blocului..
.P.S sunt proprietar
Administratorul nu are cum sa va interzica, este un angajat. Adresati o cerere presedintelui de asociatie, care sa va lamureasca problema. Poate ca interdictia provine, oficial, din dorinta de a nu deteriora hidroizolatia. Mai sunt si alte persoane care merg pe terasa ?
Conform disp L nr 196/2018 administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari si are competenta executionala
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
De regula accesul pe terasa necirculabila a imobilului de locuit este restrictionata,cu scopul asigurarii starii tehnice a protectiei aplicate ,pentru a se evita evenimente nedorite,etc
La fel,accesul in subsolul tehnic este restrictionat pentru a asigura starea tehnica a instalatiilor imobilului,a indeparta situatiile in care persoane cu interese mai putin legale inteleg sa-si faca culcus,etc

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari si are competenta executionala
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
De regula accesul pe terasa necirculabila a imobilului de locuit este restrictionata,cu scopul asigurarii starii tehnice a protectiei aplicate ,pentru a se evita evenimente nedorite,etc
La fel,accesul in subsolul tehnic este restrictionat pentru a asigura starea tehnica a instalatiilor imobilului,a indeparta situatiile in care persoane cu interese mai putin legale inteleg sa-si faca culcus,etc

Eu am găsit alte informații

Partile comune din blocurile cu apartamente,
art.649 NCC: conţine o enumerare cuprinzătoare a bunurilor ce sunt considerate părţi comune din cădirile cu mai multe etaje sau apartamente, în măsura în care prin lege ori prin act juridic nu se prevede altfel. Potrivit art. 649 alin. (1) lit. a), terenul pe care se află clădirea, compus atât din suprafaţa construită, cât şi din cea neconstruită, dar necesară, potrivit destinaţiei construcţiei, asigurării normalei exploatări a acesteia, constituie „parte comună", aflată în coproprietatea forţată a tuturor proprietarilor de unităţi locative individuale din acea clădire; pentru eventuala suprafaţă de teren pe care se află clădirea, teren ce excede „normala exploatare a acesteia", proprietarii sunt titularii unei coproprietăţi obişnuite.
De asemenea, sunt considerate părţi comune fundaţia, curtea interioară, structura şi structura de rezistenţă, pereţii despărţitori dintre proprietăţi şi/sau spaţiile comune, acoperișul, terasele, scările şi casa scărilor, holurile, pivniţele şi subsolurile necompartimentate, rezervoarele de apă, centralele termice proprii şi ascensoa-rele aceleiaşi clădiri, instalaţiile electrice, de apă şi canalizare, de telecomunicaţii, de încălzire şi de gaze de la branşament/racord până la punctul de distribuţie către părţile din aceste instalaţii aflate în proprietate exclusivă, canalele pluviale, paratrăsnetele, antenele colective şi alte asemenea părţi

Conform art. 636 alin. 1 Cod civil, „Fiecare coproprietar are dreptul de a folosi bunul comun în măsura în care nu schimbă destinaţia şi nu aduce atingere drepturilor celorlalţi coproprietari

latka a scris:

Administratorul nu are cum sa va interzica, este un angajat. Adresati o cerere presedintelui de asociatie, care sa va lamureasca problema. Poate ca interdictia provine, oficial, din dorinta de a nu deteriora hidroizolatia. Mai sunt si alte persoane care merg pe terasa ?

Nu are ce sa se distrugă, nu mai merge nimeni