Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna ziua, Persoana juridica inregistrata in scopuri ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna ziua, Persoana juridica inregistrata in scopuri de tva achizitioneaza ...

Buna ziua,
Persoana juridica inregistrata in scopuri de tva achizitioneaza in decembrie un apartament cu taxare inversa cu destinatia inchiriere persoane fizice.Care sunt implicatiile din punct de vedere al tva-ului daca emite factura de chirie cu tva sau fara tva?
Daca inchiriaza fara TVA va trebui sa faca ajustarea TVA dedusa la achizitie cf art 305 din Codul Fiscal .
Daca inchiriaza cu TVA scapa de aceasta obligatie ( va trebui sa depuna o notificare catre ANAF prin care opteaza pentru inchirierea cu TVA)