avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselatorie de la un grup facebook.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselatorie de la un grup facebook.

Buna ziua, am 49 ani am patit o chestiune foarte rea. Pe un forum am cunoscut un baiat care se prezinta din Ucraina cu o propunere de afacere. Am discutat mai multe. Scria si vorbea perfect limba romana. Acum 2 ani a lucrat in constructii in Franta cu echipe romanesti. Pe scurt a zis sa fac rost de card bancar libra ca el cu un coleg fac schimb valutar pe rubla rusa si pe moneda ucrainiana, trimit bani in cardul meu si noi impartim banii. 6% mie si restul lor in crypto usdt din Binance. Au facut 3 tranzactii pe card 50 usd, 100 usd si 1000 usd. Pe tranzactii aparea refund de la ceva in engleza. Eu nu mi-am dat seama si am facut ca ei. Am oprit 6% in Revolut si lor le-am trimis 94% din Binance usdt. Seara la ora 17 m-a sunat un tip de la banca ca pe cardul meu s-au facut 3 tranzactii ilegale ca sunt bun de plata. Le-am explicat corect situatia. Au cerut ca pana luni 12 dec sa depun suma de 1150 usd echivalent lei in contul de libra bank, altfel anunta DICOT, politia etc.Ce parere aveti ? Cei care au inselat sa fie urmariti. Eu sunt de buna credinta returnez ce am oprit poate mai mult. Dar sa isi asume si banca si magazinul inselat anumite sume. Eu am fost de buna credinta. Asemanator daca intr o casa ar veni niste bani de la hoti tu sa nu stii si sa ii tii 1 zi si sa dai banii 94% a doua zi te poate trage politia la raspundere?? Doar intreb si scuzati deranjul. Chiar nu stiu ce sa fac si orice sfat este binevenit.
Cel mai recent răspuns: Dandree , utilizator 11:46, 31 Ianuarie 2024
Va multumesc pentru sfaturi. Infractorii m-au inselat. De peste 5 ori am intrebat in conversatii daca totul este legal. Au spus ca sunt tranzactii valutare. Au trimis in cardul meu de debit 3 sume total 1150 usd echivalent. Am fost naiv dar nu am inselat pe nimeni. 94% din bani au ajuns la infractori. De ce sa platesc doar eu ? Banca si magazinul sunt si ele cu ceva vina ca infractorii cumva le-au pacalit. Magazinul a facut 3 plati in cardul meu - nu stiu cum au facut infractorii e treaba politiei sa afle. Merg acum sa vorbesc cu un avocat sa vad care sunt drepturile mele. Multumesc mult !
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
telefonul de la banca e o teapa si mai mare; bancile nu opereaza asa, cu "pune suma azi", au proceduri de notificare foarte clare

ion_cristian73 a scris:

Va multumesc pentru sfaturi. Infractorii m-au inselat. De peste 5 ori am intrebat in conversatii daca totul este legal. Au spus ca sunt tranzactii valutare. Au trimis in cardul meu de debit 3 sume total 1150 usd echivalent. Am fost naiv dar nu am inselat pe nimeni. 94% din bani au ajuns la infractori. De ce sa platesc doar eu ? Banca si magazinul sunt si ele cu ceva vina ca infractorii cumva le-au pacalit. Magazinul a facut 3 plati in cardul meu - nu stiu cum au facut infractorii e treaba politiei sa afle. Merg acum sa vorbesc cu un avocat sa vad care sunt drepturile mele. Multumesc mult !

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu depuneti nici un ban. Este o teapa !! Nici o banca nu face asemenea comunicari. Cel mult va invita pentru discutii. Daca stiti cine este persoana sesizati organele competente.
Este angajatul bancii. Mi-a comunicat oficial pe mail ulterior.
teapa

ion_cristian73 a scris:

Este angajatul bancii. Mi-a comunicat oficial pe mail ulterior.

Alte discuții în legătură

Frauda bancara in data de 13.03fost victima unei fraude bancara ... pallani13 pallani13 Buna ziua. In data de 13.03.23 Am fost victima unei fraude bancara de tip phishing. Am primit un e-mail in care mi s-a comunicat ca cardul este blocat ... (vezi toată discuția)
Recuperare prejudiciu după fraudă: bcr sau poliția? cum poate fi trasă la răspundere banca? f_ervin f_ervin Salutare tuturor! Sper din suflet să găsesc un răspuns, o îndrumare la speța noastră. În data de 21 decembrie 2023, imediat după alimentarea ... (vezi toată discuția)
Vă rog sa mă ajutați. am investit 950 lei la bt invest transilvania ... Ionescu Shana Ionescu Shana Vă rog samă ajutați. Am investit 950 lei la BT Invest Transilvania de pe Facebook. (Sunt mai multe anunțuri, chiar Simona Halep garantează ... (vezi toată discuția)