avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... decizie pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

decizie pensionare

buna ziua!
sunt pensionar de boala gr.2 din 2003.Pe decizia de pensioare mi s-a inscris 18 ani si 11 zile vechime in munca din care gr.2, 4 ani,6 luni si 7 zile,gr.3 ,13 ani 6 luni si 4 zile,val pensiei fiindu-mi calculata la 591 lei. Am depus niste adeverinte cu sporurile de grupa si ulterior am primit o noua decizie cu vechme totala 20ani 9 luni si 11 zile din care 11 ani 8 luni in gr.2 si 6 ani 4 luni 11 zile in gr.3 ,pensia fiindu-mi micsorata la 567 lei.Este posibil asa ceva?Ce ma sfatuiti sa contest aceasta decizie?va multumesc
Cel mai recent răspuns: alexia_amdra , utilizator 23:01, 26 Ianuarie 2010
Nu generalizati, nu vorbim despre orice categorie de pensie, ci vorbim despre pensia de invaliditate si despre cazurile cand stagiul potential nu este 0.
Am scris, mai sus, art. 59 din Legea nr. 19/2000. Este vorba despre o simpla scadere, nimic mai mult. Concluziile dvs. nu au nicio legatura cu prevederile legale.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc de raspuns si de timpul acordat, ne ajutati f.mult.
Mii de multumiri!!Primul pas e sa ne informam inainte de a inainta niste acte casei de pensii.
Va doresc numai bine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Relatii calcul pensie tedy tedy cu respect, pe data de 01-02-2008 am fost pensionat pe caz de boala profesionala.varsta la care s-a ivit invaliditatea a fost de 50 ani 1 luna 18 zile.Stagiul ... (vezi toată discuția)
Daca schimb gradul de pensie, se iau in calcul anii si cotizatia? sarbu vasile sarbu vasile sant in gradul trei de invaliditate am lucrat 5 ani program de 4 ore timp in care am cotizat la casa de pensii vreau sa stiudaca trec in gradul 2 se ia in ... (vezi toată discuția)
Varsa pensionare pens pens barbat, data nasterii-22.07.1950 pensionat invaliditate gr.II din 19.12.2002, stagiu cotizare 34 ani si 3 luni(din care 16 ani si 4 luni grupa II-dar nu sunt ... (vezi toată discuția)