Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... decizie pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

decizie pensionare

buna ziua!
sunt pensionar de boala gr.2 din 2003.Pe decizia de pensioare mi s-a inscris 18 ani si 11 zile vechime in munca din care gr.2, 4 ani,6 luni si 7 zile,gr.3 ,13 ani 6 luni si 4 zile,val pensiei fiindu-mi calculata la 591 lei. Am depus niste adeverinte cu sporurile de grupa si ulterior am primit o noua decizie cu vechme totala 20ani 9 luni si 11 zile din care 11 ani 8 luni in gr.2 si 6 ani 4 luni 11 zile in gr.3 ,pensia fiindu-mi micsorata la 567 lei.Este posibil asa ceva?Ce ma sfatuiti sa contest aceasta decizie?va multumesc
Nu generalizati, nu vorbim despre orice categorie de pensie, ci vorbim despre pensia de invaliditate si despre cazurile cand stagiul potential nu este 0.
Am scris, mai sus, art. 59 din Legea nr. 19/2000. Este vorba despre o simpla scadere, nimic mai mult. Concluziile dvs. nu au nicio legatura cu prevederile legale.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc de raspuns si de timpul acordat, ne ajutati f.mult.
Mii de multumiri!!Primul pas e sa ne informam inainte de a inainta niste acte casei de pensii.
Va doresc numai bine!