Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declarare TVA prin D 301
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declarare TVA prin D 301

O firma neplatitoare de TVA, cu cod special de TVA pentru achizitii UE, are in luna achizitii de servicii din UE si achizitii de servicii non-UE.
Trebuie sa declare si sa plateasca TVA pentru aceste servicii prin formularul 301.
Cum se completeaza D301 pentru cele 2 tipuri de servicii? Se fac 2 declaratii 301 in luna, una pe codul special de TVA si una pe cui-ul normal?
Multumesc!
Daca achizitiile in UE sunt pe codul special de TVA se va completa 301 pe acest cod si plata TVA tot de pe acest cod trebuie facuta ( op-ul).
Pt non UE declaratia 301 e pe codul normal si plata tot de pe codul normal .
Sa nu le incurcati ca apoi aveti de reglat fisele la ANAF de va plictisiti ! :))