Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... In cazul unui furt a unor haine, mai exact 3 articole ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

In cazul unui furt a unor haine, mai exact 3 articole pentru ...

In cazul unui furt a unor haine, mai exact 3 articole pentru copii, din C&A, in valoare de 200 ron, produsele au fost înapoiate, poliția chemată, șefa de magazin a zis de fata cu poliția ca doreste împăcarea, s-a urmat toată procedura in astfel de cazuri, un dosar este deschis. Și eu de asemenea am mers la magazin a doua zi și am vb cu managera care a zis ca nu își doreste sa meargă mai departe și atunci când va fi sunată de procuror va spune ca doreste împăcarea. Întrebarea mea este cam cât durează pana când se ajunge la acest punct in care managera, ca ea este in contact cu ei dându-le nr ei de telefon, își va exprima dorința de împăcare. Totodata ce trebuie făcut după acest lucru? Nu exista alte antecedente, având in vedere ca prejudiciul a fost recuperat, suma nu este mare exista șanse sa se ajungă la o condamnare cu executare dacă spre exemplu se răzgândește in privința împăcării? Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~

Voinea Liviu a scris:

Nu exista posibilitatea impacarii in cazurile de furt calificat.Daca a fost retinuta ca furt simplu,da,exista aceasta posibilitate.In acest caz va trebui sa se prezinte reprezentantul firmei pentru a da o declaratie in acest sens,nu se poate impaca prin telefon.
Insa daca situatia este asa cum o prezentati,se poate dispune o solutie de renuntare la urmarire penala.
Bineinteles,puteti apela la un un avocat pentru a va mariti sansele obtinerii unei asemenea solutii.

Succes!

Buna dimineata, cum pot sa aflu dacă a fost reținut ca furt calificat sau ca furt simplu? Multumesc frumos!
Daca rezolvati amiabil nu exista probleme.

Daca nu rezolvati cu împăcarea ar fi bine sa angajati avocat cât mai repede de când nu va impacati.
Se poate scăpa fără cazier.

Scris din București 2022

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca rezolvati amiabil nu exista probleme.

Daca nu rezolvati cu împăcarea ar fi bine sa angajati avocat cât mai repede de când nu va impacati.
Se poate scăpa fără cazier.

Scris din București 2022

Buna dimineata,

Cam cât durează pana când o sa aflu dacă împăcarea a avut loc? Și mai exact cum voi fi înștiințată, voi fi sunată sau voi primi ceva acasă, care este procedura?

Multumesc frumos!

Romanica88 a scris:

In funcție de ce anume se stabilește încadrarea la furt calificat sau furt simplu, va rog dacă ma puteți ajuta cu un răspuns. Multumesc!
Voinea Liviu a scris:

Nu exista posibilitatea impacarii in cazurile de furt calificat.Daca a fost retinuta ca furt simplu,da,exista aceasta posibilitate.In acest caz va trebui sa se prezinte reprezentantul firmei pentru a da o declaratie in acest sens,nu se poate impaca prin telefon.
Insa daca situatia este asa cum o prezentati,se poate dispune o solutie de renuntare la urmarire penala.
Bineinteles,puteti apela la un un avocat pentru a va mariti sansele obtinerii unei asemenea solutii.

Succes!

Buna dimineata, cum pot sa aflu dacă a fost reținut ca furt calificat sau ca furt simplu? Multumesc frumos!