Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire bun detinut in cota-parte de catre defunct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire bun detinut in cota-parte de catre defunct

Buna seara!

Poate notarul public inscrie in certificatul de mostenitor un bun detinut de catre defunct in proprietate comuna cu alta persoana, in absenta persoanei ce detinea impreuna cu defunctul acel bun, in conditiile in care coproprietarul nu este mostenitor al defunctului? Daca da, va rog sa precizati in ce conditii.

Multumesc!
newbluesky, utilizator
Moștenire înseamnă transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în ființă.

Se transmite patrimoniul mortului! Nu al meu, nici al dvs, nici al altei persoane aflătoare prin preajma celui îngropat, indiferent că este nevastă, prieten, coproprietar sau ce o fi fiind.

Dacă un bun este în proprietatea comună a lui Gheorghe și a lui Vasile, atunci în certificatul de moștenitor după defunctul Gheorghe va figura PARTEA din dreptul de proprietate asupra bunului care îi aparținea lui Gheorghe.
Iar partea lui Vasile îi rămâne lui Vasile și va intra în moștenirea lui Vasile la vremea decesului lui Vasile (dacă o va mai avea până atunci).

Să presupunem că Gheorghe are 50%.
În certificatul de moștenitor după Gheorghe se va scrie
- 1/2 din dreptul de proprietate asupra ... (casă, teren sau ce o fi fiind bunul despre care vorbim).
(cu mențiunea că restul de 1/2 îi aparține lui Vasile).
romascanu, moderator
Buna ziua!

In cazul de fata , defunctul apare ca mostenitor intr-un titlu de poprietate comun impreuna cu 2 frati. Noi in calitate de mostenitori ai defunctului vrem sa trecem in certificatul de mostenitor acest teren (partea ce se cuvine defunctului). Acolo nu se specifica cat are fiecare cota parte , dar se stie ca fiecare are 1/3. Unul dintre fratii defunctului ce apar in acel titlu nu este in tara, asa ca nu poate fi prezent la notar, Intrebarea este daca putem face in lipsa lui succesiunea pentru acel teren , avand in vedere ca in titlu de proprietate comun nu se face referire la ce cota parte are fiecare.

Multumesc!

Da. Nu este nevoie de acordul coproprietarilor nemoștenitori la succesiunea coproprietarului decedat. Iar cota-parte poate fi constatata de notar din analiza actelor și aplicarea legii civile.

newbluesky a scris:

Buna ziua!

In cazul de fata , defunctul apare ca mostenitor intr-un titlu de poprietate comun impreuna cu 2 frati. Noi in calitate de mostenitori ai defunctului vrem sa trecem in certificatul de mostenitor acest teren (partea ce se cuvine defunctului). Acolo nu se specifica cat are fiecare cota parte , dar se stie ca fiecare are 1/3. Unul dintre fratii defunctului ce apar in acel titlu nu este in tara, asa ca nu poate fi prezent la notar, Intrebarea este daca putem face in lipsa lui succesiunea pentru acel teren , avand in vedere ca in titlu de proprietate comun nu se face referire la ce cota parte are fiecare.

Multumesc!

Coproprietarii, adica fratii defunctului, nu au vocatie succesorala, sunt eliminati de fii decedatului, dvoastra si fratii/surorile dvoastra. Neavand nicio treaba cu mostenirea, n-au treaba nici cu notarul. Probleme s-ar putea sa aveti dupa. Cand veti incerca sa ,,miscati" treimea pe care ati mostenit-o. Plan cadastral, etc.....
Bună ziua! Aș dori dacă ați putea vă rog să mi spuneți dacă dreptul de folosință al unui teren poate fi transmis ,adică transmis soției și celor doi copii.E vorba despre un teren în suprafață de 250 m pătrați dat în folosință pe durata existenței construcțiilor în baza articolului 30 din legea 58/74. Atât cât a trăit defunctul cât și soția lui nu și au intabulat dreptul de proprietate în Cartea funciară asupra terenului în baza legii 18/91 iar după decesul acestuia situația era aceeași adică terenul era cu drept de folosință pe durata existenței construcțiilor ,nu pe durata vieții persoanelor cărora li s a dat acest drept, astfel că se transmite dreptul de folosință pe durata existenței construcțiilor moștenitorilor?Menționez că este trecut în cf dreptul de folosință pe numele ambilor soți ,proprietari ai casei, deci trebuia sa figureze după succesiune în certificatul de moștenitor și în cartea fuciară la rubrica sarcini dreptul de folosință al soției pe 125 m² + cât îi revine din cota defunctului soț adică din 125 m² ai lui și dreptul de folosință al copiilor defunctului în cota ce le revine până la înscrierea dreptului de proprietate a celor 3 moștenitori asupra terenului conform legii 18/91 ? Mulțumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator