Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valoare impozit schimb locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valoare impozit schimb locuinta

Cum se impoziteaza venitul obtinut dintr-un schimb de locuinta: casa cu garsoniera, in urma caruia voi primi diferenta de valoare dintre cele doua imobile.
Mentionez ca valoarea stabilita prin expertiza judiciara a casei este de 86 000 ron iar valoarea ceruta de cel care da garsoniera este de 40 000 ron.
Totodata, mentionez ca din suma primita ca diferenta , achit unei banci imprumutul contractat pentru plata unei sulte.Sulta a fost de 30 000 ron si a fost platita fostei sotii pentru partajul judiciar.Casa a facut obiectul partajului .
Se va tine cont la calculul impozitului pe venit de faptul ca din diferenta de suma eu platesc o sulta, ramanand de fapt cu o suma mica de bani?
Multumesc.
Buna ziua.
NU, nu se va tine seama in ce mod va cheltuiti Dvs. banii dupa ce i-ati incasat in urma schimbului de locuinta.
Impozitul pe tranzactia "schimb de locuinte" va fi calculat si retinut de BNP la care veti autentifica actul translativ de proprietate.
Cu stima,
Va multumesc.Cu stima, Coldman
buna seara!
imopzitul se calculeaza functie de valaorea de grila a fiecarui imobil si de anu dobandirii acestuia, cu transele aferente de 2%, respectiv 3%...
iar daca anul dobandirii este mai mare de 3 ani si val de grila este mai amre de 200000 ron impozit = 4000+1% din ce depaseste 200000
daca anul dobandirii este mai mic de 3 ani impozit= 6000+ 2% din ce depaseste 200000.