avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune cu probleme

Am deschis un proces de succesiune și nici un pârât n a depus întâmpinare,și nu știu dacă se vor prezenta in instanta,in viitor.întreb cum se va judeca speta,.? S-ar putea sa câștig in sensul că mi se va aproba cererea mea.multumesc.
Cel mai recent răspuns: olga2011 , utilizator 11:44, 16 Iunie 2023
Nu este obligatoriu ca partile sa inteleaga sa inainteze intampinare
Este dreptul partilor sa hotarasca daca raspund sau nu citatiei instantei de judecata
Daca partile nu inteleg sa se prezinte la termenele dispuse de instanta de judecata,aceasta dupa parcurgerea procedurii legale de citare va consemna in incheierea de sedinta pozitia partilor si in final va dispune hotarare

ynocentta a scris:

Nu este obligatoriu ca partile sa inteleaga sa inainteze intampinare
Este dreptul partilor sa hotarasca daca raspund sau nu citatiei instantei de judecata
Daca partile nu inteleg sa se prezinte la termenele dispuse de instanta de judecata,aceasta dupa parcurgerea procedurii legale de citare va consemna in incheierea de sedinta pozitia partilor si in final va dispune hotarare

Va rog sa mi spuneti daca un frate din cei 4 au primit încă din timpul vieții părinților ,terenuri și o casă cu înțelegerea sa nu mai aibă pretenții după decesul lor,acuma la deschiderea procedurii succesorale se va ține cont de acest lucru sau va intra și el la împărțeala după părinți? E f.important acest lucru.multumesc.acuma el e decedat dar fii lui poate că mai au pretenții,nerecunoscand cum stau lucrurile.
Ultima modificare: Duminică, 5 Februarie 2023
olga2011, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Succesiunea se deschide prin moarte.
Orice intelegere cu privire la succesiune in timpul vietii este lovita de nulitate.
Trebuie analizat sub ce forma a primit fratele imobilele respective? Act de donatie, de vanzare-cumparare?
Daca este vorba de donatie, aceasta trebuie analizat daca a fost cu scutire de raport sau nu.
Daca este vorba de act de vanzare-cumparare atunci bunurile sunt dobandite si el va veni la succesiune in mod normal fara a e tine cont de bunurile primite.

Vă sfatuiesc sa contactati un avocat din localitatea dvs. Astfel de procese sunt destul de complexe si necesita cunostinte juridice ample in domeniu.

olga2011 a scris:


Va rog sa mi spuneti daca un frate din cei 4 au primit încă din timpul vieții părinților ,terenuri și o casă cu înțelegerea sa nu mai aibă pretenții după decesul lor,acuma la deschiderea procedurii succesorale se va ține cont de acest lucru sau va intra și el la împărțeala după părinți? E f.important acest lucru.multumesc.acuma el e decedat dar fii lui poate că mai au pretenții,nerecunoscand cum stau lucrurile.

nu s a facut nici un act,in anul1960,toate actele sunt pe numele tatalui nostru nu a fratelui[autorizatie de executare lucrari,contract de vanzare-cump.teren ,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redeschidere succesiune deja facuta?! Lupu C Lupu C Buna seara, In anul 2003, conform Certificat de mostenitor al parintilor defuncti si Titluri de proprietate, s-a impartit masa succesorala la cei cinci ... (vezi toată discuția)
Trecerea bunurilor de la parinti la copii in timpul vietii peters peters Suntem doi frati la parinti iar fratele meu isi doreste partea de mostenire, parintii fiind inca in viata. Cum credeti ca ar fi cel mai intelept de procedat, ... (vezi toată discuția)
Anulare act vanzare cumparare mediaset mediaset Se poate anula un act de vanzare cumparare daca vanzatorul(tatal) ?poate dovedi ca suma stipulata in act de cumparator(fiul)nu a existat si a fost ... (vezi toată discuția)